Guzmania

Guzmania to bardzo bliska krewniaczka popularnego Ananasa. Kwitnie co kilka lat a kwiatostan tworzą nie płatki, ale przekształcone liście. Większość z około 200 gatunków Guzmanii pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej i Środkowej.

W naturze są epifitami, rosną bezpośrednio na konarach drzew, które traktują wyłącznie jak podpory. Możemy to wykorzystać uprawiając je nie w doniczce wypełnionym podłożem ale na przykład do suchego pnia lub gałęzi. Niezwykle naturalistyczny efekt murowany. Długie wąskie liście są zebrane w rozety. Z jej środka wyrasta kwiatostan. Jest zbudowany z okazałych barwnych liści przy kwiatkowych będących główną ozdobą rośliny.

Kwiatostan utrzymuje się przez wiele tygodni, ale bądźmy gotowi na to, że po przekwitnięciu cała rozeta zamiera. Na szczęście do tego czasu Guzmania zdąży wytworzyć co najmniej kilka bocznych odrostów, które po osiągnięciu mniej więcej połowy wielkości rośliny macierzystej możemy oddzielić i dalej uprawiać. Trzeba uzbroić się tylko w cierpliwość bo na kolejne kwitnienie poczekamy nawet dwa, trzy lata.

Guzmania języczkowa jest najczęściej uprawianym gatunkiem. Tworzy gęste rozety liściowe o średnicy do 50 cm, z których środka wyrasta kwiatostan z rozbudowanymi barwnymi liśćmi przykwiatkowymi. Mogą mieć różne kolory zależnie od odmiany. Są jasnoczerwone z białymi końcówkami całkowicie czerwone, żółte, pomarańczowe lub biało różowe.

Guzmania rozmnażanie

Nowe okazy oddzielamy od rośliny macierzystej, uprawiamy w lekkim podłożu np do storczyków. Dobrze czują się w miejscach jasnych i pół cienistych. Dopiero podczas wybarwiania się kwiatków potrzebują więcej światła.

Podlewanie jest dość nietypowe. Wodę wlewamy bezpośrednio do rozety liściowej lub zwilżamy podłoże, zimą mniej obficie. Nawóz aplikujemy lateGuzmania Guzmaniam co 2 -4 tygodnie.

Guzmania