Kalatea

Ta sprytna roślina potrafi wielokrotnie w ciągu dnia, zmienić ustawienie swoich wzorzystych liści, by móc złapać więcej światła. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków z rodzaju Kalatea pochodzących z wilgotnych i ciepłych lasów równikowych obu Ameryk, gdzie światło dociera do ich liści rozproszone przez gałęzie drzew. podobne warunki powinniśmy starać się odtworzyć w mieszkaniu, ale wbrew pozorom te niezwykłe rośliny są dość tolerancyjne.

Ich znakiem rozpoznawczym są wyjątkowo dekoracyjne, duże liście osadzone na długich ogonkach, pokryte wielobarwnym wzorem. Charakterystycznym dla danego gatunku czy odmiany. Niektóre z nich, na przykład Kalatea złotokwiatowa szczycą się ponadto atrakcyjnymi kwiatami w intensywnych odcieniach. Najlepsze stanowisko dla tej rośliny będzie jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, czyli np parapet od wschodniej lub  północnej strony.

Przez cały rok Kalatea może rosnąć w temperaturze pokojowej ale nocą powinno być chłodniej niż w ciągu dnia. Podlewamy ją umiarkowanie. Wiosną i latem co dwa tygodnie zasilamy nawozem dla roślin ozdobnych liściastych. Bardzo ważne jest częste zraszanie. Kalatea nie znosi suchego powietrza.