Luty – przygotowania do wiosny w ogrodzie

Chociaż luty to jeszcze głęboka zima, niejednokrotnie charakteryzuje się opadami śniegu, to ogród również w tym czasie potrzebuje naszej obecności. Luty to najwyższy czas, aby pomyśleć o letnich roślinach sadzonych do skrzynek i donic.

Szczepimy teraz peralgonie oraz wysiewamy nasiona niektórych kwiatów. Przygotowujemy też sadzonki Begonii.

Ostrym nożem odcinamy z rośliny macierzystej odnóżki posiadające najlepiej 5 listków. Tak przygotowane sadzonki sadzimy do małych doniczek ogrodniczych. Podlewamy je oszczędnie tak, aby nie przesuszyć. W tym czasie wystawiamy również z piwnicy w cieplejsze miejsce posadzone jesienią cebule wiosennych kwiatów. Mogą to być narcyzy, krokusy, tulipany. Nasadzone we wrześniu i październiku mogą zakwitnąć już w lutym.

Nasadzamy do doniczek bulwy begonii, kanny i innych roślin przechowywanych w piwnicy, aby wczesnym latem mogły ozdabiać taras. W tym okresie należy pomyśleć o zakupie nasion, gdyż już w drugiej połowie miesiąca wysiewamy do skrzynek nasiona niektórych kwiatów, warzyw a niebawem wczesne warzywa do gruntu.

Wysiewamy do skrzynek sałatę przeznaczoną do nasadzeń pod osłony oraz pomidory, seler, por. W lutym wskazane jest przeprowadzenie cięć drzew i krzewów owocowych. Wycinamy suche i połamane przez śnieg gałązki, prześwietlamy korony drzew, a także przecinamy krzewy ozdobne, które kwitną na jednorocznych pędach. Usuwamy też z drzew zaschnięte, zeszłoroczne owoce i pozostałe na gałązkach suche liście. Zapobiega to rozwojowi chorób grzybowych i szkodników jakie mogą na nich zimować. Usuwamy stare pędy traw i bylin, ponieważ przy sprzyjającej pogodzie już w lutym rośliny te mogą rozpocząć wegetację a wówczas takie zabiegi mogą spowodować uszkodzenie pędów.