Trzykrotka Andersona
Trzykrotka ta nadaje się na rabaty gdzie dobrze wygląda obok liliowców i traw. Możliwe są próby jej naturylizacji na otwartej przestrzeni i większych założeniach parkowych, zwłaszcza że rozsiewa się obficie. W ogrodach uprawiane są odmiany lub klony pochodzenia mieszańcowego uzyskane z krzyżowania. Łodygi mają wyprostowane, wysokości 50 – 80 cm nagie lub owłosione, rozgałęzione. Liście są równowąskolancentowate, długości od 15 – 40 cm. Pozostają one zielone do późnej jesieni. Kwiaty zebrane są w wierzchołkowe baldachy. W ciągu dnia otwarte, zamykają się wieczorem i przy bardzo pochmurnej pogodzie. Bylina długowieczna, kwitnie od maja do września.
Odmiany:
Bluestone: kwiaty fioletowo niebieskie.
Cermine Glow: Kwiaty karminowo czerwone
Innocence: kwiaty białe.
Isis: kwiaty duże, niebieskie.
Trzykrotka wymaga gleby przepuszczalnej, nie zatrzymującej wody zimą, na glebach suchych rośliny muszą być obficie nawadniane. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, w półcieniu kwitnie słabiej. Przed nadejściem zimy ścina się część nadziemną przy gruncie. Rozmnażamy przez podział zimą lub od marca do maja. Inny sposób, rozsiewa się sama.
Witam, mam pytanie dotyczące trzykrotki Andersona, obecnie to jest w lipcu widzę u niej po południu dziwny objaw – zwinięte kwaty wydzielają gesty płyn, który wyglada jak atrament. Cieknie to na liście i na inne rośliny wokół. Czy to jest normalne? Czy nie jest szkodliwe dla innych roślin? Nigdzie nie znalazłam żadnej wzmianki o takim objawie…
Zwijanie się płatków kwiatu po południu jest normalne u tej rośliny. Wydzielającego płynu z kwiatu u siebie nie zauważyłam. Mam trzykrotkę już 5 lat, zauważyłam że jest to roślina odporna na szkodniki i choroby, jest bardzo inwazyjna. Nie kontrolowana bardzo się rozsiewa. Myślę że płyn z kwiatów nie jest szkodliwy na inne rośliny. Możliwe że kwiaty wysychają tworząc nasiona dlatego wydzielają płyn. Proszę sprawdzić czy nie mają mszycy.