Zanim dojrzeje ogród – aksamitki

Ogród dojrzewa zazwyczaj około pięciu lat. Tyle potrzeba, by rośliny, zwłaszcza drzewa i krzewy urosły i wypełniły przestrzeń. Tego okresu nie da się skrócić ale można go wykorzystać na tymczasowe rozwiązania. Między krzewami i drzewami, które tworzą szkielet ogrodu warto posadzić gatunki, które szybko rosną oraz te bujnie kwitnące. Sprawiają,  że ogród będzie piękny, zanim osiągnie pełną dojrzałość. Rośliny jednoroczne-jako dodatek zazwyczaj już na początku lata zdobią ogród kwiatami. Należy wybierać gatunki niezawodne w uprawie na przykład aksamitka. Wydziela intensywny zapach,ale niektóre nowe odmiany są bezwonne, kwitnie aż do pierwszych przymrozków,  jej kwiaty mogą być cytrynowe, żółte, pomarańczowe lub brązowe.

Najbardziej popularne są trzy gatunki aksamitki:

  1. Wyniosła (Tagetes erasta) o okazałych zazwyczaj pełnych koszyczkach, które mają kilkanaście centymetrów średnicy.

2. Rospieszchła (Tagetes patula-fot.) o półpełnych licznych koszyczkach kwiatowych średnicy kilku centymetrów oraz rozkrzewionym pokroju.

3.Wąskolistna (Tagates tenuifolia)  o licznych drobnych, najczęściej pojedyńczych koszyczkach, silnie rozrastająca się i roskrzewiona o drobnych liściach.

stanowisko: Najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu.

Podłoże: Dobrze rośnie w każdej glebie, także piaszczystej, mało urodzajnej i suchej, chociaż wówczas nie jest tak okazała i słabiej kwitnie.

Rozmnażanie: Poprzez nasiona wysiewane na początku IV w temperaturze około 18 stopni Celsjusza, kiełkuje około 7-14dni. Po około 4 tygodniach,gdy siewki mają wykształcone minimum dwa liście właściwe pikujemy je do małych doniczek i nawozimy nawozem uniwersalnym, na miejsca stałe wysadzamy po 15 V ( po tygodniu hartowania Rosady).

Aksamitka swoim zapachem odstrasza mszyce oraz wabią nicienie oczyszczają w ten sposób ogród z tych szkodników,dlatego warto je sadzić nie tylko na ozdobnych rabatach,a także w warzywniaku.

Nadaje się na rabaty do tworzenia dywanów kwiatowych oraz na obwódki. Dzięki aksamitce ogród przez całe lato jest pełen kwiatów. Polecam tę roślinę tym,którzy mają mało czasu na pielęgnacje, wystarczy tylko usuwać chwasty i gdy jest bardzo sucho podlać, a roślina będzie cieszyła oko przez cały sezon.