Aptenia

Aptenia sercolistna jest szybko rosnącym sukulentem pochodzącym z Afryki południowej. Kwiaty Aptenii sercolistnej są drobne. Barwa kwiatów u gatunków jest jasnofioletowa. U mieszańca kwiaty występują w różnych odcieniach różowego, czerwonego lub karminowo fioletowego. Roślina ma pędy okrągłe, płożące, sztywne i jednocześnie kruche. Liście są mięsiste, gładkie i sercowate, wyrastające na pędzie przeciwlegle.

W Polsce może być uprawiana przez cały rok pod warunkiem że w okresie zimowym wstawiamy ją do pomieszczenia, na parapet południowy. W tym okresie nie można zapomnieć o podlewaniu.

Skład podłoża powinien być zbliżony do naturalnego. Najlepsze będzie podłoże zasobne bez przesady. Trzeba uważać z nawożeniem rośliny, gdyż nadmiar powoduje, że roślina może przestać kwitnąć, przepuszczalne z dodatkiem drobnego żwiru.

W marcu gdy słońce pojawia się coraz częściej Aptenia zaczyna intensywnie rosnąć. Po 15 maja roślina może być wystawiona na zewnątrz do ogrodu. roślinę co roku należy odmładzać przez tworzenie sadzonek pędowych. Sadzonki szybko się ukorzeniają tworząc nową roślinę.

Aptenia sercolistna polecana jest na stanowiska słoneczne. znosi też zacienienia, ale może nie kwitnąć a ich liście są większe niż u tych uprawianych w słońcu. Doskonale nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych, wiszących donicach i koszach.