Pilea
Najpopularniejsza odmiana tej rośliny ma liście w kształcie pieniążka. Ładny pokrój uzyska,jeśli będziemy ją codziennie obracać. Istnieje ponad 700 gatunków z rodzaju pilea,występujących w górnych ciepłych strefach wszystkich kontynentów z wyjątkiem Australii. Dużą popularnością cieszy się kilka z nich,w tym wyjątkowo modny ostatnio pieniążek,czyli pilea peperoniowa. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza soczyście zielonym,niemal idealnie okrągłym,błyszczącym liściom,które wznoszą się sztywno na długich szypułkach wyrastających promieniście z pnia formowanego w miarę wzrostu rośliny. Wśród jego kuzynów nie brak gatunków o krzewiastym płożącym lub zwisającym pokrojem z różnobarwnym ulistnieniem.
Są dość krótkowieczne lecz łatwo je rozmnożyć. Oprócz niewielkich wymiarów wszystkie łączy pewna szczególna cecha. Ich kwiaty po dotknięciu dosłownie wystrzeliwują chmurę pyłu. Stanowisko dla pilei może,być półcieniste albo słoneczne,ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza,więc konieczne jest regularne spryskiwanie wodą wokół rośliny ale bez spryskiwania liści.
Poddłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne,ale nie mokre i to tylko wiosną i latem. Zimą podlewanie możemy nieco ograniczyć a temperaturę obniżyć do 18-20 stopni. Roślinę wiosną można przyciąć i przesadzć do większej doniczki. Użyjmy gotowego podłoża do roślin doniczkowych rozluznionego,np. pellitem.
Pilee łatwo rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych.