Jak działają preparaty bez chemii

Jeżeli chcemy prowadzić ogród w pełni ekologiczny, powinniśmy zapomnieć o preparatach chemicznych. Sporo roślin, które nas otaczają, wyglądających niepozornie, często silnie je tępmy bo są chwastami. Tymczasem warto lepiej je poznać i wykorzystać ich dobroczynne działanie.

Rumianek

Ta roślina to prawdziwy postrach, przędziorków i mszyc. Dobrze odstrasza gąsienice i motyle. Skuteczny wyciąg przygotujemy z koszyczków kwiatów i liści. Należy go stosować profilaktycznie od wczesnej wiosny do lata. Jeden kilogram roślin, 10 litrów letniej wody, odstawić na około 12 godzin. Po tym czasie rozcieniczamy od 1 do 3. Najlepiej działa preparat ze świeżych kwiatów.

Aksamitka

W kontakcie z nierozcieńczonym opryskiem, na bazie tych roślin nie mają żadnych szans mszyce. Aby przygotować wyciąg, 1kg kwiatów zalewamy 10 l wody ciepłej. Odstawiamy na 48 godzin.

Rabarbar

To cenna broń w walce z chorobami kapusty, a także z wgryzką szczypiorkówką. Wywaru można używać do podlewania roślin a także jako oprysk.

Skrzyp polny

Wykorzystujemy go do zwalczania między innymi mączniaka rzekomego i prawdziwego. W tym celu należy sporządzić wywar: 1kg świeżych pędów zalewamy 10 l wody i gotujemy ok. 20 minut na niewielkim ogniu. Studzimy, rozcieńczamy 1/3. Profilaktycznie oprysk wykonujemy od początku wegetacji roślin w warzywniku i sadzie.