Celozja

Różne formy tej rośliny powodują że trudno uwierzyć, iż należą do tego samego gatunku, łączy je oryginalne i bardzo trwałe kwiatostany. Celozja pochodzi z tropikalnych rejonów Azji. Dzięki dość dużej odporności na suszę rozpowszechniona także w Afryce i Ameryce Południowej, jako chwast na polach uprawnych.

Mimo egzotycznego pochodzenia może uprawiana być w Polsce. Celozja świetnie znosi krótkotrwałą suszę. Nie przeszkadza im też słabsza gleba o ile będzie przepuszczalna. Jednak naprawdę spektakularne długotrwałe kwitnienie osiągniemy gdy posadzimy ją w żyznej i stale lekko wilgotnym podłożu. Co drugie podlewanie zasilamy nawozem do roślin balkonowych. Po przekwitnieniu nie opłaca się zbierać nasion bo odmiany z reguły nie zachowują cech swoich rodziców.

Budowa kwiatostanów pozwoli podzielić odmiany Celozji na trzy grupy. U form grzebieniastych var. cristata) są skrócone ale bardzo gęste, zwarte i pofalowane. Kształtem przypominają kogucie grzebienie. Formy pierzaste (var. plumosta) tworzą puszyste wierzchy, natomiast kłosowe (var. cpiata) zgodnie z nazwą tworzą podłużne kłosy. Są wyższe od pozostałych form a ich pokrój jest luźniejszy i rozgałęziony. Celozje kwitną obficie, a ich wielką zaletą jest to że są dostępne niemal we wszystkich kolorach, poza niebieskim i czarnym. Istnieją też odmiany o barwnych liściach.

Rozmnażamy z rozsady przygotowanej w pomieszczeniach lub pod osłonami. Wysadzamy ją na miejsca stałe w maju. Pierwsze kwiaty pojawiają się w czerwcu. W odpowiednich warunkach kwitnienie może trwać do pierwszych przymrozków.