Kordylina australijska

Jest podobna do draceny z którą bywa bardzo często mylona. Kordylina australijska ma strzelisty, krzewiasty pokrój. Może dorastać do 3m. wysokości. Ma długie dorastające do 100cm. długości, mieczowate, skrzaste, cienkie i ostro zakończone liście. Kordylina australijska purpurowa wyróżnia się liśćmi zabarwionymi na kolor ciemno purpurowy. Jest polecana do wnętrz, ale lato może spędzić w ogrodzie.

Warto stosować ją w kompozycjach letnich do donicy na taras. Kordylina lubi stanowisko jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione.
Na roślinę należy systematycznie podlewać, ponieważ jest wrażliwa na niedobór wody. Nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża, odbija się na zdrowiu i wyglądzie rośliny.
Liście zaczynają wówczas brązowieć i zasychać.

Podłoże w donicy nie powinno być całkowicie suche, ale woda również nie powinna zalegać w podstawce.
Kordelina wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje brunatnienie i opadanie liści.
Do uprawy kordeliny najlepiej stosować podłoże do palm. Przed posadzeniem rośliny na dnie doniczki koniecznie należy wsypać warstwę drenażu, który będzie utrzymywać wilgotność z dala od korzeni.

Roślinę należy nawozić wiosną i latem co dwa tygodnie. Kordelina przechodzi okres spoczynku zimowego w trakcie którego zaprzestajemy ich nawożenia i ograniczamy podlewanie.
Na zimę najlepiej ją przenieść do jasnego ale chłodnego pomieszczenia.
Jeśli pomieszczenie będzie ciemne Kordelina będzie gubić liście.
Kordelinę najlepiej, uprawiać w wysokich i wąskich donicach z uwagi na budowę systemu korzeniowego.
Kordelinę przesadzamy raz na dwa do trzech lat wiosną.