Begonia bulwiasta

Doskonała na kwietniki i uprawy w pojemnikach czy misach na balkonach i tarasach. Niektóre odmiany można też uprawiać jako rośliny doniczkowe wystawiana latem na balkon, taras lub do ogrodu. Liczne odmiany begonii bulwiastej, dzieli się w zależności od sposobu wzrostu na begonie o pędach wzniesionych tworzą zwarte, krępe, krzaczaste, silnie rozgałęzione formy oraz begonie o pędach przewiszających o długości do 40 cm. Odmiany różnią się też budową kwiatów pojedyncze, półpełne, pełne oraz ich barwą mogą być białe, żółte, łososiowe, pomarańczowe, czerwone i dwubarwne.

Begonia bulwiasta – sadzenie

W marcu bulwy wysadzamy do doniczek na głębokości około 5cm, podlewamy i wystawiamy w jasnym miejscu. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre bo bulwy zgniją, a w połowie maja lub na początku czerwca wysadzamy je na miejsca docelowe po zahartowaniu. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach półcienistych. Nie powinna rosnąć na wietrznych stanowiskach gdzie podmuch wiatru mogą łatwo wyłamać pędy i uszkodzić kruche liście.

Begonia bulwiasta – wymagania

Wymaga gleby próchniczej, żyznej ale przepuszczalenej i stale lekko wilgotnej. Sprawdzi się podłoże do kwitnących roślin balkonowych z domieszką piasku. Dodajemy do niego nieco hydrożelu, zwiąże wodę dłużej dostępną do korzeni. W upalne lato rośliny uprawiane w pojemnikach podlewamy nawet dwa razy dziennie.

Rozmnażamy przez podział bulw tuż przed wiosennym sadzeniem, większe bulwy przecinamy by na każdej części pozostało przynajmniej dwa – trzy widoczne pąki. Ran po cięciu zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym i pozostawiamy do obeschnięcia na kilka dni a następnie sadzimy.

Begonii nie wolno podlewać zimną wodą, może to powodować pojawienie się jasnobrązowych plam na liściach. Nie należy też moczyć liści kwiatów, sprzyja to infekcjom grzybowym i bakteryjnym. Jesienią gdy pierwsze przymrozki zmrożą część nadziemną roślin trzeba je wykopać a bulwy pozostawić do obeschnięcia, oczyścić i przez zimę przechować w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 3 – 5 stopni.

Begonia