Dalia ogrodowa

Odmiany wyższe sadzimy pojedynczo lub w grupach na rabatach. Odmiany niskie, wcześnie kwitnące stosuje się na kwietniki, obwódki i do uzupełnienia rabat bylinowych, polecane są również do obsadzania donic i skrzynek na balkonach i tarasach.

Powstała ze skrzyżowania różnych gatunków i odmian Dalii, które są nadal krzyżowane. Pędy dalii są grube, silnie uwodnione i dość kruche porośnięte pierzasto złożonymi liśćmi. W zależności od odmian koszyczki kwiatowe mogą być pojedyncze, pół pełne lub pełne, białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe, także dwu lub wielobarwne.

Dalia jest rośliną krótkiego dnia: gdy trwa 10 – 12 godzin, tworzy się więcej kwiatostanów niż na początku lata, gdy słońce świeci dłużej. Długi dzień sprzyja natomiast silnemu rozkrzewianiu się roślin, Dalie są wrażliwe na niskie temperatury i jesienią już pierwsze przymrozki niszczą części nadziemne roślin. Po pierwszych przymrozkach Dalie wykopujemy wraz z karpami i obcinamy pędy nadziemne, pozostawiając nasady długości 10 cm. Karpy osuszamy i przechowujemy w torfie, przewiewnej piwnicy w temperaturze od 3 do 10 stopni.

Sadzenie

Sadzimy je po 15 maja w odstępie co 20 – 60 cm tak aby szyjka korzeniowa była okryta podłożem. Aby przyśpieszyć wzrost i kwitnienie roślin karpy lub pojedyncze bulwy wysadzamy 4 do 6 tygodni wcześniej do pojemników w pomieszczeniach na miejsce stałe wysadzamy podrośnięte rośliny. Najlepiej rosną i obficie kwitną w miejscach nasłonecznionych, w lekkim półcieniu też dają sobie radę. W cieniu pędy silnie się wyciągają i wyłamują a kwitnienie słabe. Lubią stanowiska przewiewne ale nie wietrzne. Wyższe odmiany wymagają podpór lub palików.

Podłoże żyzne przepuszczalne, stale lekko wilgotne. Dalie nie lubią gleb ciężkich zlewnych i podmokłych. W upalne suche lato wymagają podlewania.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez podział karp tuż przed sadzeniem roślin wczesną wiosną. Niektóre odmiany można rozmnażać przez wysiew nasion do skrzynek na przykład na parapecie okiennym od lutego do kwietnia. Po wykształceniu dwóch liści właściwych rośliny pikujemy pojedynczo do doniczek i w miarę wzrostu uszczykujemy wierzchołki młodych pędów w celu silnego rozkrzewiania się roślin. Na miejsca stałe wysadzamy po 15 maja.

Jeśli chcemy uzyskać większe kwiaty należy usuwać boczne pąki kwiatowe pozostawiając tylko jeden główny. By kwitnienie było obfite choć nieco mniejszymi kwiatami należy systematycznie uszczykiwać wierzchołki pędów oraz usuwać główny wierzchołkowy pąk kwiatowy.

Dalia

Dalia