Irys

Sprawdzi się na bylinach rabatowych jednogatunkowych i mieszanych. Irys nadaje się na kwiat cięty a te z grupy karłowatych sprawdzą się też w ogrodach skalnych. Z wiekiem może rozrastać się w okazałe szerokie kępy. Wyróżnia się kwiatami w niespotykanej gamie barw niemalże wszystkich możliwych odcieniach fioletu, pomarańczowego przez jasnożółty, kremowy, jsno różowy i bordowy do niemalże czerwonego. Wiele odmian ma kwiaty dwu lub wielobarwne.

Irys doskonale rośnie i kwitnie zarówno w silnym słońcu jak i w półcieniu, choć tu może kwitnąć mniej obficie. W cieniu zakwita słabo, podłoże żyzne i próchnicze, ale silnie przepuszczalne o niewielkiej wilgotności i odczynie zbliżonym do obojętnego. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, nie znosi zalegania wody w okolicach kłączy, odporny na okresową suszę.

Rozmnażamy przez podział kłączy. Gdy rośliny po kilku latach mają w środku pustą przestrzeń nie wyrastają w nim liście co kilka lat wykopujemy kłącza, dzielimy i sadzimy ponownie, wtedy roślina się odmładza i lepiej kwitnie.

irysy

 


irys