Cynia

Sadzi się ją na kwietnikach i rabatach, w obwódkach i pojemnikach. Są niezbędnym elementem w ogrodach w stylu wiejskim. Nadają się na kwiat cięty.

Odmiany Cyni zebrane są w grupy różniące się między sobą przede wszystkim budową koszyczka kwiatowego są:

  • Chryzantemowe
  • Daliowe
  • pomponowe
  • igiełkowe

Zakwitają na przełomie czerwca i lipca i kwitną aż do mrozów. Kwiaty mogę przybierać niemalże wszystkie możliwe barwy i odcienie z wyjątkiem niebieskiego i czarnego. Są nawet odmiany o kwiatach zielonych. Występują odmiany dwu lub wielobarwne. Kwiaty rurkowe wokół koszyczka są żółte.

Stanowisko ciepłe i słoneczne. Tylko w takich warunkach kwitnienie jest długie i obfite. Intensywne opady deszczu i chłodne lata mogą niszczyć kwiaty, które stają się bardziej podatne na choroby grzybowe.

Wymaga gleby pruchniczej,  zasobnej w składniki pokarmowe, dostatecznie wilgotnej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Rozmnażanie przez nasiona wysiewane, pod koniec marca do ciepłego inspektu lub na parapecie okiennym. W temperaturze około 20 stopni nasiona kiełkują od 7 do 10 dni. Należy je przypikować gdy siewki wytwarzają dwa listki właściwe. Sadzimy rośliny w odstępie 5 x 5 cm lub pojedynczo w małych doniczkach. Na miejsca stałe wysadzać pod koniec maja. Nasiona można też wysiewać bezpośrednio do gruntu na początku maja. Wtedy rośliny zaczną kwitnąć w lipcu. Po wytworzeniu pierwszego pąka kwiatowego należy go uciąć. W ten sposób opóźnia się kwitnienie ale rośliny będą bardziej rozkrzewione i o większej liczbie kwiatów.

Przy podlewaniu należy uważać aby nie moczyć liści kwiatów ponieważ bardziej narażone są na choroby grzybowe.