Kosmos

Sprawdzi się na dużych rabatach. Jego wysokość oraz dekoracyjny pokrój liści sprawia że warto go sadzić w miejscach, które chcemy zasłonić, na przykład przy mało efektownych ogrodzeniach. Należy jednak pamiętać, że wymaga sporo miejsca bo potrafi się dość szeroko rozrastać. Odmianami karłowymi można obsadzać duże pojemniki misy w grupach jednogatunkowych lub innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Kosmos nadaje się też na kwiat cięty.

Ma wysoko wzniesione i rozgałęzione pędy i duże koszyczki kwiatowe o średnicy 8 – 10 cm. Uprawia się liczne odmiany tej rośliny o różniące się terminem kwitenienia, wysokością, wielkością koszyczków oraz barwą kwiatów. Mogą one być białe, różowe lub czerwone, w różnych odcieniach, czasem te z ciemniejszą nasadą tworząc jakby pierścień wokół kwiatów rurkowych. Zakwita latem i kwitnie do pierwszych przymrozków.

Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych. W półcieniu będzie słabiej kwitł, a pędy będą mniej zagęszczone i silnie wyciągnięte. Najlepsze są miejsca osłonięte, od silnych wiatrów, których podmuchy mogą wyłamać pojedyncze pędy.

Dobrze rośnie na glebie średnio żyznej, ale właściwie spulchnionej i przepuszczalnej.

Rozmnażamy przez nasiona wysiewane do inspektów w kwietniu. Na miejsca stałe wysadzamy rośliny po 15 maja w rozstawie 40 – 50 cm. Nasiona można także wysiać w połowie maja prosto do gruntu. Wtedy rośliny zakwitają później. Nasiona łatwo zebrać z przekwitłych kwiatów. Jeśli jednak nie zamierzamy ich zbierać, przekwitnięte koszyczki kwiatów należy systematycznie uszczykiwać. Wydłuża to kwitenienie i sprawia że będzie obfitsze.

Wyższe egzemplarza kosmosu przytwierdzamy do palików, zapobiega to wyłamywaniu się i przewracaniu roślin.