Aster chiński

Wysokie odmiany Astrów nadają się na kwiat cięty. Średnio wysokie najlepiej prezentują się na kwietnikach i rabatkach a niskimi można obsadzać obwódki rabat oraz donice, skrzynki balkonowe. Paletka barw astrów jest ogromna mogą one właściwie przybierać wszystkie możliwe odcienie kolorów (poza czernią i zielenią) w zależności od typów kwiatów dominujących w kwiatostanie i ich kształtu odmiany astrów dzielimy na:

  • Rórkowe
  • Języczkowe (pojedyncze, półpełne lub pełne),

Odmiany pełne zależne od kształtu i układu płatków dzielą się na: dachówkowate, łyżeczkowate i igiełkowate, pomponowe, chryzantemowe lub peniowe. Pod względem wysokości wyróżnia się trzy grupy:

  • Karłowe 15 – 35 cm
  • Średnio wysokie 40 – 65 cm
  • Wysokie nawet do 100 cm.

Pora kwitnienia astrów zależy od odmiany:

Najwcześniej zakwitną na przełomie VII – VIII średnio wczesne VIII zaś późne pod koniec VIII i we IX.

Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na słońcu i w lekkim półcieniu, niedobór światła znacznie ogranicza kwitnienie a pędy silnie się wyciągają. Niskim i średnio wysokim odmianom służą miejsca przewiewne gdzie rośliny są systematycznie osuszane z nadmiaru wilgoci. Najwyższe odmiany mogą się w takich miejscach wyłamywać.

Wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie spulchnionych, w okresie suchym należy je podlewać systematycznie, nie mocząc liści i kwiatów ponieważ to ułatwia rozprzestrzenianie się chorób grzybowych. Nie sadźmy astrów w tym samym miejscu w kolejnym roku, bo zwiększa to wystąpienie chorób odglebowych.

Rozmnażamy przez nasiona wysiewane w połowie Marca do ciepłego ispektu, pikujemy 3-4 tygodnie od wysiewu. Wysadza się je w pierwszej połowie maja, w rozstawie 20×25 cm. Na miejsca stałe przenosi się w połowie lata.

Wysokie odmiany warto palikować aby nie wyłamywały się pod ciężarem kwiatów. Systematyczne usuwanie przekwitłych koszyczków kwiatowych zwiększa liczbę nowych kwiatów.