Kawa

Jeśli posadzimy ją w kwaśnej ziemi i zadbamy o regularne nawodnienie możemy doczekać się pachnących kwiatów a nawet owoców. Kawowce były cenione jako roślina uprawna już od 1500 lat temu.

Ojczyzną większości z ponad 100 gatunków jest Afryka, jednak obecnie rozległe plantacje tych wieczno-zielonych krzewów są poważnym elementem gospodarki wielu krajów o tropikalnym klimacie położonych w Azji oraz Ameryki Południowej. Uprawiane tam okazy osiągają nawet 6 metrów wysokości, kwitną i owocują praktycznie przez cały rok.

Rośliny uprawiane w warunkach pokojowych są o wiele niższe ale także w ich przypadku możemy doczekać się kwiatów. Ich śnieżnobiałe płatki wspaniale kontrastują z ciemną zielenią błyszczących liści i wydzielają przyjemny aromat. Jeśli zapylimy je za pomocą pędzelka zamieniają się w ciemno czerwone owalne owoce, zdobiące roślinę nawet zawierają po dwa zierenka które możemy wysuszyć i wysiać w kwaśnym podłożu.

Młode rośliny na przykład posadzona w doniczce stylizowanej na filiżankę może stać się oryginalnym prezentem dla Kawosza z zacięciem ogrodniczym. Kawa nie znosi suszy. Stanowisko musi być jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. A podłoże kwaśne i stale umiarkowanie wilgotne. Wiosną i latem raz na dwa – trzy tygodnie zasilamy ją nawozem bez wapnia. Zimą obniżamy temperaturę do 16 – 20 stopni.

Warto wiedzieć

Ciemnozielone liście są ozdobą samą w sobie, jednak pełnie swojej urody kawowiec osiąga dopiero podczas kwitenienia i owocowania.

W sprzedaży bywają dostępne nasiona kawowca, ale pamiętajmy że rośliny uzyskane z siewu zakwitają dopiero po około dopiero 10 latach uprawy. Jeśli nie mamy zamiaru tyle czekać, lepiej zdecydować się na kupno rośliny otrzymanej z sadzonki lub poprzez szczepienie. Pierwsze kwiaty u odmian karłowych mogą pojawić się już po 2 – 3 latach.