Skalnica gronkowa

Sadzić w ogrodzie skalnym. Ze względu na tolerancję na niedobór wody w podłożu nadaje się do zazielenienia dachów metodą ekstensywną.

Liście ma łopatkowe, sztywne, ząbkowane, jasno szaro zielone, długości od 4 do 5 cm, podgięte do góry. Pędy kwiatostanowy jest wyprostowany, luźno ulistniony, w górnej części rozgałęzia się. Kwiaty białe zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju – czerwcu.

Odmiana Rosea: Odmiana znaleziona w Bułgarii odznacza się słabszym wzrostem, kwiaty ma różowe. Znanych jest kilkanaście odmian. W większości botanicznych o różnej sile wzrostu, różniących się barwą kwiatów, które mogą być białe, kremowe, czerwono nakrapiane i barwą pędów kwiatostanowych. Te mogą być czerwone lub brązowe.

Skalnica ta najlepiej rośnie w podłożu z dodatkiem wapiennego żwiru, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Po kwitnieniu usuwa się pędy kwiatostanowe wraz z całą rozetą, gdyż rozety po przekwitnieniu zamierają a pozostaje tylko rozeta boczna.

Rozmnażamy z nasion, które kiełkują po przemrożeniu. Działanie śniegu zalegającego zasiewy mają także korzystne znaczenie. Rozmnażać można też przez podział od kwietnia do czerwca i przez sadzonki rozetowe pozyskiwane we wrześniu – październiku. Jest mrozoodporna.