Pierwiosnek wyniosły – prymula

Sadzi się go w ogrodach skalnych, na trawnikach, pod drzewami i krzewami ozdobnymi oraz na rabatach z innymi roślinami kwitnącymi wiosną. Na naturalnych stanowiskach porasta wilgotne łąki i lasy. Tworzy przyziemne rozety złożone z licznych liści jajowatych lub szeroko eliptycznych o pomarszczonej powierzchni. Kwiaty są zebrane ok 10 szt. w baldachy. Mają żółtą barwę i nie pachną.

W uprawie znajdują się mieszańce o bogatej barwie od białej, przez żółtą, pomarańczową i czerwoną do kasztanowo brunatnej. Kwiaty mają zawsze żółte oczko. Najobficiej zakwitnie na stanowiskach słonecznych. W półcieniu kwitnie dłużej i doskonale rośnie. Jest rośliną długowieczną i na tym samym stanowisku może rosnąć przez wiele lat. Na większości obszarów naszego kraju jest mrozoodporna i nie trzeba okrywać jej na zimę.

Wymaga gleby dość ciężkiej, gliniastej, żyznej i stale lekko wilgotnej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Rozmnażamy przez podział silnie rozrośniętych kęp roślin wiosną. Po przekwitnięciu egzemplarze otrzymane w wyniku podziału rosną nieco słabiej, ale tworzą więcej pędów kwitnących. Na miejsca stałe sadzi się rośliny co 15 – 25 cm. Rozmnażać można też przez wysiew nasion ale barwne odmiany mogą nie powtarzać cech roślin matecznych.

Prymula