Parzydło leśne

Parzydło leśne sadzi się w runie parkowym, miejscach cienistych, niewielkimi grupami wśród roślin zadarniających lub wśród różenaczników. Duża bylina o wysokości do 2 m. tworząca szerokie kępy. Jej korzenie silnie drewnieją i są trudne do dzielenia podczas przesadzania. Liście są nawet 5 krotnie pierzaste o liściach lancentowatych wydłużonych ostropiłkowanych. Parzydło jest rośliną dwupienną. Rośliny męskie są bardziej dekoracyjne, nie z powodu czysto białych kwiatów. Na roślinach żeńskich kwiaty są różowo białe. Kwiatostanem jest rozgałęziona wiecha długości do 50 cm. o przewieszających się wierzchołkach.

Kwitnie w czerwcu, czasem roślina rozpoczyna kwitnienie już w maju razem z piwonianimi chińskimi. Parzydło najlepiej rośnie w miejscach cienistych i chłodnych także w półcieniu także na każdej w byle wilgotnej lub mocno wilgotnej glebie. Należy do bylin długowiecznej i nie bardzo wymagającej. Po kwitnieniu ścina się kwiatostany aby poprawić wygląd rośliny, można jednak zostawić owocostany na zimę jako ozdobę.

Rozmnażamy z nasion i przez podział. Nasiona muszą być przemrożone, można je wysiewać na rozsadniku i pozostawić przez rok bez wysadzania.

Parzydło leśne