Orlik pospolity i odmiany mieszane

Orliki sadzi się na rabatach, można uprawiać je na kwiat cięty. Nadaje się jako element runa parkowego, na obrzeżach grup drzew, krzewów a także na łąki kwietne. Orlik pospolity osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Liście ma złożone podwójnie, trójdzielne o odcieniach trójklapowych sinawozielone, od spodu znacznie jaśniejsze. Kwiaty zwisające na długich szypułkach, fioletowo niebieskie, ciemno-fioletowe, rzadziej białe lub różowe o krótkich ostrogach.

  • Kwitnie od maja do lipca. Wśród odmian pochodzenia mieszańcowego wyróżniane są dwie grupy, odmiany o długich ostrogach oraz odmiany o krótkich ostrogach.
  • Cirimson Star: odmiana osiąga 50 – 60 cm wysokości, kwiaty ciemnoczerwone z żółtawo białymi płatkami, Ostrogi proste, o wiele dłuższe od pozostałych płatków.
  • Matskatna Hybridos: kwiaty bardzo duże o długich ostrogach, barwy jasno żółtej, białej, różowej, purpurowej lub niebieskiej.

Nora Barlow: Kwiaty pełne z licznymi wąskimi płatkami, blado zielono czerwonymi.

Orliki wymagają, wilgotnej żyznej gleby, powinny rosnąć w półcieniu w miejscach bardzo wilgotnych gdzie lepiej i dłużej kwitną. Po kwitnieniu ścina się pędy aby poprawić wygląd rośliny. Po przekwitnieniu wyglądają niepozornie i znikają, dlatego nie zaleca się sadzić na brzegu rabatek. Należy też dobierać byliny sąsiednie o bujnym ulistnieniu aby zamaskowały przecięte latem orliki. Orliki są bowiem często atakowane przez szkodniki zjadające liście. Przy pierwszych objawach żerowania najlepiej ściąć i spalić część nadziemną. Po ścięciu nowe liście wyrastają dość szybko.

Odpowiednim sąsiedztwem dla orlików są funkie i liczne rośliny okrywowe na miejsca cieniste.

Orlik rozmnaża się głównie z nasion, które wysiewa się głównie od marca do czerwca. W założeniach naturalistycznych pędy kwiatostanowe można pozostawić po kwitnieniu, aby doprowadzić do rozsiania się rośliny. Nadmiar siewek usuwa się z łatwością.