Liliowiec ogrodowy

Odmiany wielokwiatowe dobrze prezentują się na rabatach. Niektóre gatunki i wybrane odmiany nadają się do masowych nasadzeń na jednolitych rabatach a nawet większych powierzchniach. Kopiasta bylina o długich równowąskich liściach odzimkowych. Liczne kwiaty wyrastają na rozgałęzieniach, wierzchołkach bezlistnych łodyg kształtem przypominające lilie, zwłaszcza liliowce z grupy mieszańców Azjatyckich.

Kwitnienie od maja do września zależnie od odmiany. Kwiaty zostają rozwinięte przez jeden dzień, ale w kwiatostanie zakwitają sukcesywnie, więc kwitnie całej rośliny trwa długo. Są to odmiany pochodzenia mieszańcowego otrzymane w wyniku wielokrotnego skrzyżowania wielu gatunków.

Pierwsze odmiany pojawiły się około 1890 roku. Najszerzej rozwinęła się hodowla w Stanach Zjednoczonych, Polskim znanym Hodowcą Liliaków jest nie żyjący już Stefan Franczak. Obecnie zarejestrowane jest tysiące odmian.

Bonanza:

Niska wysokość 50cm, obficie kwitnąca, kwiaty żółte, późna.

Srimanson Pirate:

Wysokość 70 cm. kwiaty czerwone z pomarańczową gardzielą, średnio wczesna.

Hyperion:

Wysokość 80 cm. Kwiaty duże cytrynowo żółte, średniowczesna.

Margaret Perry:

Wysokość 80 cm. Kwiaty brązowo czerwone z jaśniejszymi smugami po środku płatków, średnio wczesne.

Pink Damasek:

Wysokość 90 cm. Kwiaty delikatnie różowe, średnio wczesne.

Rebel Cause:

Kwiaty żywo czerwone, aksamitne.

Sammy Russell

Wysokość 70 cm. Kwiaty ceglasto czerwone z pomarańczową gardzielą, kwitnie obficie, średnio późna.

Liliowce sadzi się na ogół w miejscach słonecznych ale nowsze odmiany o barwach różowych i jasno pórpurowych lepiej sadzić w lekkim półcieniu gdzie nie tracą zabarwienia tak szybko jak na słońcu. Co do żyzności i wilgotności gleby nie są wymagające. Mogą rosnąć na glebie wilgotnej a nawet mokrej ale również okresowo przesychającej. Po kwitnieniu usuwa się łodygi kwiatostanowe a po zniknięciu śniegu jak najszybciej usuwa się obumarłe liście bo liliowce wcześniej rozpoczynają wegetację. Są mrozoodporne.

Rozmnażamy przez podział wczesną wiosną. Należy pamiętać że liliowce bardzo wcześnie rozpoczynają wzrost na wiosnę, więc ich dzielenie można przeprowadzić dość wcześnie. Drugi termin rozmnażania przez podział przypada latem około dwóch tygodni po skończonym kwitnieniu a więc konkretny termin zależy nie tylko od przebiegu pogody, warunków siedliskowych ale i od odmiany.

Liliowiec