Psianka

Nie bez powodu jej zwyczajowa nazwa to „Szafirowa Burza”. Latem obsypuje się imponującą ilością kwiatów. Psianka pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. W naturze dorasta do 4 metrów. U nas rzadko osiąga połowę tej wielkości. Może być prowadzona w kształcie krzewu bądź miniaturowago drzewka. Kwitnący spektakl rozpoczyna się w czerwcu i trwa do jesieni. Na słonecznych stanowiskach, kwiaty mogą być tak liczne, że niemal przysłaniają liście.

U podstawowego gatunku mają fioletowo niebieską barwę, kontrastującą z żółtymi środkami, natomiast odmiany White są śnieżnobiałe a u Royal Robe ciemnopurpurowe. Psianka tworzy pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, dlatego potrzebuje intensywnego corocznego cięcia. Zabieg pobudzi ją do tworzenia nowych przyrostów a więc rozkrzewiania, przeprowadzamy go jeszcze podczas zimowania na przełomie marca i kwietnia. Skracając pędy około 2/3 długości.

Pamiętajmy by z nadejściem wiosny gdy zaczynają pojawiać się liście zapewnić Psiance dostęp słońca. Obfite kwitnienie uzyskamy uprawiając Psiankę na słonecznych stanowiskach osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne a na dnie donicy warto wsypać warstwę drenażu, na przykład Keramzytu. Latem roślina wymaga regularnego podlewania. Najlepiej robić to raz dziennie ale obficie. Raz w tygodniu do końca sierpnia zasilać ją nawozem dla roślin kwitnących. Po pierwszych przymrozkach przeniesiemy ją do pomieszczenia o temperaturze 5 – 10 stopni i ograniczmy podlewanie.

Psianka