Oplątwa
Oplątwa przyciąga wzrok niezwykle ciekawym pokrojem, nietypową budową oraz rodzajem ulistnienia, a w trakcie kwitnienia jaskrawym kolorem kwiatów. Można ją uprawiać na setki sposobów, bo wcale nie potrzebuje podłoża. Do rodzaju Oplątwa zaliczanych jest kilkaset gatunków z których to w większości to Epifity. W ich przypadku to nie korzenie, a liście odpowiadają za pobieranie wody, którą czerpią bezpośrednio z powietrza. Ich pokrój jest zróżnicowany. Liścia są wąskie czy wręcz nitkowate. Mogą być zebrane w rozetę przypominającą fontannę, tworzyć kule lub zwisać jak długie sznury.
Zależnie od gatunku i odmiany przybierają barwę zieloną, szarą, a nawet czerwoną, szaro różową, pomarańczową, żółtą bądź brunatną. Ozdobą są też kłosowate kwiatostany w intensywnych kolorach, często bardzo duże w stosunku do wymiarów rośliny. Oplątwy w naturze rosną bezpośrednio na konarach drzew, skałach lub innych powierzchniach niedostępnych dla innych roślin. Korzenie służą im, głównie do przytwierdzenia się a wodę pobierają bezpośrednio z powietrza. Umożliwia to tworzenie fantazyjnych aranżacji.
Oplątwa potrzebuje jasnego stanowiska. Od wiosny do jesieni ciepłego, a zimą chłodniejszego od 10 – 15 stopni. Gatunki o szarym ulistnieniu znoszą nawet silne nasłonecznienie. Stała wysoka wilgotność powietrza jest bardzo ważna, bo roślina pobiera z niego wodę. Dlatego latem codziennie, a zimą dwa razy w tygodniu zraszamy ją ciepłą wodą pozbawioną wapnia.