Bugenwilla

To prawdziwa egzotyczna perełka wśród pnączy. Aby pokazać pełnię kwitnienia potrzebuje dużo słońca, wtedy przyćmiewa urodą inne gatunki. Bugenwilla pochodzi z gorących regionów Ameryki Południowej, jednak jako rośliny ozdobne uprawiane są obecnie na wszystkich zamieszkałych kontynentach. W naszym klimacie sprawdza się wyłącznie jako roślina pojemnikowa. Zimująca w pomieszczeniach. Najczęściej mają formę pnączy lub krzewów o silnie wydłużonych pędach. Możemy też kupić okazy szczepione na pniu. Ich największą ozdobą nie są kwiaty ale podpierające je rozbudowane podsadki.

Zależnie od odmiany są wybarwione na fioletowo różowo, czerono, biało, pomarańczowo lub żółto. W pełni obfitego kwitnienia może się zdarzyć że niemal nie będzie ich widać spod gęstwiny kwiatostanów. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych uważajmy na niewielkie ciernie okrywające pędy.

Bugenwillie należy sadzić przy podporach na przykład palikach lub kratkach. Rosną szybko ale wystarczy regularne coroczne cięcie by utrzymać je w ryzach. Uprawa Bugenwilli uda się jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne, w sezonie roślinę zasilamy co dwa tygodnie płynnym nawozem. Na zimę przenosimy Bugenwillie do pomieszczenia 10 – 15 stopni. W drugiej połowie lutego skracamy pędy.