Azalia
Azalia to wrażliwa na mróz obsypana kwiatkami krewna ogrodowych różaneczników, przyćmiewa urodą większość roślin doniczkowych.
Azalia – charakterystyka i występowanie
Okres kwitnienia może trwać kilka miesięcy i zwykle przypada w okolicach bożego narodzenia. Odmiany odpowiednie do odmiany w domu pochodzą przede wszystkim od Azalii Indyjskiej. Ten długowieczny gatunek pochodzi z wilgotnych lasów w górnych regionach Azji wschodniej. Wbrew nazwie występuje głównie w Chinach, Wietnamie oraz Tajlandii.
W naturze osiąga do dwóch metrów wysokości, ale odmiany doniczkowe są znacznie niższe. Charakteryzuje się zwartym, gęstym pokrojem oraz są również dostępne w formie miniaturowych drzewek. Owłosione z wierzchu drobne, eliptyczne listki są delikatne i miękkie w dotyku jak u ogrodowych Azalii a jednocześnie pozostają zimą zielone jak u różaneczników.
W Polsce w uprawie doniczkowej okres kwitnienia inaczej niż w przypadku większości roślin przypada zimą. Doświadczeni ogrodnicy umiejętnie sterują długością dnia i natężeniem światła, potrafią skłonić Azalię do rozkwitnięcia kwiatów w dowolnym terminie.
Odpowiednio pielęgnowana Azalia potrafi obficie kwitnąć przez ponad 2 miesiące. Dzwonkowate kielichy wyrastają pojedynczo lub po kilka na szczytach pędów. Pojawiają się niezwykle licznie i są wyjątkowo okazałe w stosunku do niewielkich rozmiarów całej rośliny.
Uprawa
Azalie najlepiej czują się na pół-cienistych lub jasnych ale nie bezpośrednio nasłonecznionych stanowiskach. Wiosną i jesienią odpowiedni będzie wschodni parapet. Latem dla ochrony przed silnym słońcem warto odsunąć doniczkę od okna lub przestawić na północny parapet. Zimą może stać również na południowym oknie ale najdłużej kwitnie w chłodnych przewiewnych miejscach.
W czasie zawiązywania się pąków idealna temperatura ok 5 – 10 stopni, gdy zaczną nabrzmiewać przenieśmy w cieplejsze miejsce od 15 do 20 stopni.\
W przeciwieństwie do ogrodowych odmian Azalii ta nie jet mrozoodporna, ale od wiosny do jesieni może przebywać na zewnątrz. Roślina wymaga kwaśnego podłoża, dlatego powinno się ją podlewać miękką odstaną wodą. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale zachowujmy umiar, bo Azalia bardzo źle znosi zarówno przelewanie jak i nawet chwilową suszę.
Po kwitnieniu co 2 lata warto przesadzić je do większego pojemnika. Na dno doniczki należy włożyć warstwę drenażu a następnie wypełnić ją podłożem do rododendronów, ewentualnie mieszanką organicznej ziemi do kwiatów doniczkowych i kwaśnego torfu. Wiosną i latem co dwa tygodnie zasilamy ją dawką nawozu dla roślin kwasolubnych lub na początku sezonu zastosujmy nawóz o przedłużonym działaniu.
Uszczykiwanie wierzchołków pędów po wypuszczeniu nowych przyrostów skłoni roślinę do zagęszczania korony, ale jednocześnie opóźni też jej kwitnienie. Profesjonalni hodowcy produkują również Azalie pienne, uzyskiwane poprzez zaszczepienie szlachetnej odmiany na odpowiednio dobranej podkładce.