Pielęgnacja balkonowych aranżacji
Aby cieszyć się pięknymi kompozycjami balkonowymi, musimy zapewnić roślinom nie tylko odpowiednie stanowisko, regularną troskę, opiekę. Wybierając rośliny balkonowe musimy zwrócić uwagę na panujące na balkonie warunki, między innymi nasłonecznienie. W pełnym słońcu poradzą sobie między innymi:
- Pelargonie
- Petunie
- Surfinie
- Aksamitki
- Begonia stale kwitnąca
- Szałwia błyszcząca
- Cynie
- Lantany
- Scewole
- Gazannie
Natomiast na balkonach zacienionych dobrze będą rosły między innymi:
- Fuksje
- Begonie bulwiaste
- Rozwary wielokwiatowe
- Niecierpki
- Lobelie
Nawodnienie
Częstotliwość podawania zależy przede wszystkim od wymagań rośliny, stanowiska i szybkości przysychania podłoża w pojemnikach. Szczególnie na przesuszenie narażone są kwiaty na południowym balkonie, gdzie przez większość dnia operuje słońce. Najlepiej podlewać jest je w godzinach porannych i wieczornych gdy nie ma zbyt intensywnego nasłonecznienia. Nie należy dopuszczać do całkowitego przesuszania podłoża. W pojemniku ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na wzrost i kwitnienie roślin. Nie należy również nadmiernie podlewać roślin, woda nie powinna stać w skrzynce lub podstawce by nie powodować obumierania roślin.
Podczas sadzenia roślin warto też pomyśleć o dodaniu do podłoża dostępnych w handlu preparatów hydrożelowych o ogromnych możliwościach magazynowania wody, podczas podlewania pochłania nadmiar wilgoci a później będą ją podawać roślinom a samo podlewanie będzie mogło odbywać się rzadziej.
Nawożenie
Większość roślin balkonowych potrzebuje intensywnego dokarmiania gdyż zasoby składników pokarmowych w podłożu szybko się wyczerpują, najlepiej wybierać specjalnie nawozy do danych grup roślin. Rośliny kwitnące najlepiej zasilać nawozami płynnymi razem z podlewaniem, w dawce ściśle zgodnym z przepisem na opakowaniu. Zbyt duża dawka nawozu może spowodować zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin a nawet ich obumieranie.
Ochrona
Podczas pielęgnacji musimy również pamiętać o kontrolowaniu zdrowotności roślin obserwując czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub porażone przez choroby. W przypadku dostżeżenia takich objawów, rośliny należy opryskać odpowiednim środkiem, opryski wykonujemy wieczorem kiedy rośliny nie są tak rozgrzane i spadnie temperatura powietrza. Warto także usunąć zajęte przez szkodniki i porażone liście. Pędy oraz porażone chorobami liście. Aby ograniczyć ryzyko rozwijania się chorób grzybowych ustawiać w odpowiedniej odległości od siebie, dzięki temu zapewnimy im optymalny dostęp powietrza. Systematyczne usuwanie zaschniętych i chorych liści oraz łodyg poprawia estetykę roślin i zapobiega pojawianiu się chorób. Natomiast usuwanie przekwitłych kwiatów pobudzi dodatkowo rośliny do rozkrzewiania i tworzenia nowych kwiatów a nie nasion.
Kwiaty jednoroczne w większości są ciepłolubne i wrażliwe na lekkie przymrozki dlatego z ich wysadzaniem powinniśmy poczekać do połowy maja. Samodzielnie wyhodowane przez nas sadzonki, przed wysadzeniem musimy zahartować. W tym celu dwa tygodnie przed wysadzeniem wynosimy je codziennie na kilka godzin na zewnątrz i stopniowo wydłużamy czas.