Żeniszek meksykański

Doskonały na kwietniki, obwódki i do dekoracji balkonu. Odmiany karłowe nadają się do tworzenia dywanów kwiatowych.

W zależności od odmiany osiąga 15- 60 cm wysokości.

  • Odmiana niska 10 – 15 cm.
  • Średnio wysokie 20 – 40 cm.
  • Wysokie do 60 cm.

Kwiaty mają barwę niebieską w różnych odcieniach bywają też fioletowe, niebieskie, białe.

Stanowisko słoneczne, najlepiej przewiewne. Wtedy obficie kwitną a wiatr wysusza nadmiar wilgoci na roślinach. W cieniu są wyciągnięte i słabo kwitną. Wymaga gleby, stale lekko wilgotnej. Ale przepuszczalnej i żyznej. Zarówno w glebach zbyt ciężkich jak i zbyt lekkich, sadząc rośliny warto dodać kompostu. Na glebach szczególnie ciężkich dodajemy piasku lub żwiru aby podłoże stało się bardziej przepuszczalne.

Nasiona wysiewa się od połowy lutego do skrzynek zapewniając temperaturę od 18 – 20 stopni Celsjusza. Po wzejściu siewki pikujemy w rozstawie 3 – 4 cm. A po trzech tygodniach sadzi się do małych doniczek w podłożu umiarkowanie wilgotnym. By rozmnożyć Żeniszka przez sadzonki trzeba podczas wegetacji wybrać rośliny mateczne i przesadzić do doniczek pod koniec sierpnia. Przetrzymując je przez zimę w miejscu dobrze wietrznym w temperaturze od 12 – 16 stopni Celsjusza.

Od połowy stycznia do połowy wiosny sporządzamy sadzonki wierzchołkowe o długości 5cm, które sadzimy do mieszaniny torfu, piasku i perlitu. Na miejsca stałe wysadza sięrośliny po 15 maja.

Żeniszki kwitną przez całe lato do pierwszych przymrozków. Przed przymrozkami można je wykopać i przesadzić do doniczek, będą zdobiły w pomieszczeniu przez jakiś czas.