Szałwia błyszcząca
Sadzi się ją na kwietnikach, niskich obwódkach rabat oraz misach. Dobrze wygląda w zwartej grupie na rabacie tworząc różne wzory łącząc z innymi kwiatami kolorystycznie. Wśród uprawianych odmian wyróżnia się trzy grupy:
- Comacta erecta – roślina największa, około 60 cm wysokości.
- Compacta – roślina średnio wysoka 25 – 50 cm.
- Nana – roślina karłowa 20 – 25 cm wysokości.
Kwiaty mają ok 4 cm długości. Ich barwą podstawową jest czerwień, ale na rynku są już odmiany białe, kremowe, łososiowe, pomarańczowe i różne odcienie różu. Doskonale radzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu, ale najpiękniej zakwita na stanowiskach jasnych i słonecznych. Wymaga gleby żyznej, dobrze uprawionej, próchniczej i średnio wilgotnej.
Rozmnażanie przez nasiona, które możemy zebrać z przekwitłych kwiatów ubiegłego roku lub kupić w sklepie. Nasiona, które zbieramy ze swoich kwiatów także musimy zmieniać, ponieważ się wyradzają. Nasiona wysiewamy od końca stycznia do połowy marca do skrzynek w szklarni lub na parapecie. Nasiona szałwii kiełkują w cieple 20 – 25 stopni celsjusza i dość wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Siewki wymagają pikowania gdy wyrosną dwa listki właściwe. Po czterech do sześciu tygodni odsiewu młode rośliny sadzimy do małych doniczek o średnicy 10 centymetrów. Rozsady Szałwii niechętnie się rozkrzewiają, dlatego wskazane jest uszczykiwanie każdego młodego pędu, wyrastającego nad drugą parą liści. Na miejsca stałe szałwię wysadza się w maju w rozstawie 20 – 25 cm. Szałwia kwitnie całe lato od maja do pierwszych przymrozków. Aby ładnie kwitły i estetycznie wyglądały obrywamy przekwitłe kwiatostany. Szałwia łatwo ukorzenia się na nowych miejscach. Można ją więc wielokrotnie przesadzać.