Surfinia

Jej podobieństwo do petunii nie jest przypadkowe. Należy do tej samej rodziny ale jako jedyna w niej ma wydłużone zwisające pędy. Bez wątpienia jest stworzona do przeróżnych barwnych kompozycji w wiszących donicach i amplach. Pierwsza Surfinia pojawiła się w 1992 roku za sprawą japońskiej firmy Santory. Od tego momentu rośliny te szturmem zdobyły serca ogrodników. Obecnie Surfinia o silnie wydłużonych zwisających pędach pod względem popularności znacznie przewyższa swoją kuzynkę Petunię.

Nieustannie pojawiają się nowe serie i odmiany tych roślin. Różnią się siłą wzrostu, wielkością, barwą i stopniem wypełniania kwiatów, kształtem płatków, terminem kwitnienia i odpornością na choroby.

Surfinie rozrastają się błyskawicznie, więc nie sadzimy ich zbyt gęsto, minimalna odległość to 30 – 35cm. Przez pierwsze tygodnie po przesadzeniu co jakiś czas uszczykujemy końcówki pędów, co zachęci rośliny do rozkrzewiania. Na bieżąco usuwajmy przekwitłe kwiaty, bo ten zabieg dodatkowo wydłuża kwitnienie. Wyjątek stanowią odmiany samoczyszczące, których kwiaty opadają po przekwitnięciu.

Stanowisko

Idealne dla Surfinii jest stanowisko słoneczne a jednocześnie osłonięte od wiatru i deszczu, które mogły by uszkodzić wiotkie pędy i delikatne kwiaty rośliny. Źle znoszą nawet krótkotrwałe przesuszanie, dlatego przez cały sezon wymagają regularnego podlewania, w okresie upałów nawet dwa razy dziennie. Jednocześnie ciągły nadmiar wody w doniczkach powoduje gnicie korzeni. Spód doniczki warto wyłożyć warstwą drenażu, podłoże powinno być lekko kwaśne. Warunkiem obfitego kwitnienia surfinii jest cotygodniowe zasilanie nawozem wieloskładnikowym o wysokiej zawartości potasu i fosforu z dodatkiem mikroelementu.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez uszczykiwanie sadzonek wierzchołkowych z pędów Surfinii. Możemy je pobrać w sierpniu i po ukorzenieniu do maja następnego roku uprawiać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 15 – 20 stopni.

Drugi sposób to pozyskiwanie ich w styczniu z już zimujących zeszłorocznych roślin zielonych. Sadzimy je w stale lekko wilgotnym podłożu, w połowie maja po zahartowaniu można je już na stałę przenieść na zewnątrz. Można też rozmnażać uszczykując rośliny w maju aby się rozrosła i te sadzonki sadzimy w stale lekko wilgotnym podłożu, rośliny mamy w nieco późniejszym terminie.

 

Surfinia