Sanwitalia

Ta niezwykła roślina tak bardzo upodobała sobie słońce, że nawet jej żółte kwiatostany do złudzenia przypominają miniaturowe słoneczka. Niewielkich rozmiarów i prosta w uprawie Samwitalia rozesłana, coraz częściej pojawia się na naszych balkonach.

Jej ojczyzną jest Meksyk ale traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Roślina dorasta do 10 – 20 cm wysokości, za to jej silnie rozkrzewiona półzwisające pędy mogą osiągać długość ponad 30 cm. Z tego powodu najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i skrzynkach balkonowych.

Barwy koszyczków oraz otaczających je kwiatków języczkowych jest różna u poszczególnych odmian. Przeważają formy żółte z zielonkawym środkiem. Na przykład Teguila Gold Sun, Orange-Sprinte jest jednak złoto żółty z ciemnobrązowym koszyczkiem, a Orange Mandarin pomarańczowy ze środkiem niemal czerwonym. Solaris compact Yellow ma zwarty półkolisty pokrój a sunvy Trailing długie pędy.

Sanwitalia jest odporna na większość chorób i szkodników. Najlepiej sprawdzi się na stanowiskach słonecznych. W cienistych miejscach pędy nadmiernie się wydłużają a kwiat będzie późniejszy i niezbyt obfity.

Podłoże powinno być przy najmniej średnio zasobne i przepuszczalne oraz powinno mieć lekko kwaśny odczyn.

Roślinę podlewajmy często ale umiarkowanie. Sanwitalia źle znosi przelewanie jak i przesuszanie. Raz w tygodniu podlewajmy ją nawozem do roślin kwitnących. Nasiona na rozsadę wysiewamy pod koniec marca w ciepłym pomieszczeniu. Na zewnątrz roślinę wysadzamy po ustąpieniu przymrozków. Możemy je wysadzić na początku maja wprost do donic, w których będą rosły.

Uprawiana z rozsady może nam zakwitnąć już w czerwcu, natomiast w przypadku siewów wprost na stałe miejsca przyjdzie nam poczekać miesiąc dłużej. Jej złociste kwiaty są ozdobą wyjątkowo długo do samych przymrozków.

Zwisające pędy Samwitalii posadzone na brzegu donicy wyglądają niezwykle malowniczo.