Petunia ogrodowa

Petunia o zwarty wzniesionym pokroju sprawdza się jako rośliny rabatowe i kwietnikowe. A te z grupy Surfinii w skrzynkach i wiszących pojemnikach na balkonach i tarasach.

Petunie uprawiane są u nas jako rośliny jednoroczne, istnieje wiele odmian, które dzielone są na grupy w zależności od sposobu wzrostu i pokroju roślin:

  • Petunia o pędach wzniesionych i nieco większej średnicy kwiatów.
  • Surfinia o pędach długich, silnie rozgałęzionych.

Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne z przebarwieniami żyłek i pasków. Mogą być pojedyncze lub pełne. U niektórych odmian głównie w odcieniach filetu pachnące.

Najbardziej kwitnie w miejscach najbardziej nasłonecznionych, ale dadzą sobie radę w półcieniu. Nie należy ich sadzić w wietrznych balkonach. Pojemniki z roślinami można też wstawiać pod zadaszeniem w czasie ulewy. Petunie rosną w każdej żyznej przepuszczalnej glebie ogrodowej. Surfinie najlepiej sadzić w specjalnym podłożu do roślin balkonowych. Rośliny uprawiane w pojemnikach w upalne dnie podlewamy nawet dwa razy dziennie.

Petunie rozmnażamy wysiewając nasiona w ogrzewanym pomieszczeniu na przełomie lutego i marca do większych pojemników. Po trzech – czterech tygodniach, gdy roślina ma po dwa listki, wysadzamy do małych doniczek o średnicy 10 cm. Na miejsca stałe rośliny wysadzamy po 15 maja. Rośliny rozmnażamy też poprzez sadzonki, półzdrewniałe pobierane i ukorzeniane latem. Możemy zimować całe rośliny po ich silnym przycięciu. A w styczniu pobrane sadzonki zielone, które po ukorzenieniu uszczykujemy w celu silniejszego rozkrzewienia.

Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów pobudza roślinę do większego kwitnienia.