Pelargonia

Bylina z rodziny bodziszkowatych pochodząca z Afryki. Sprawdzi się w skrzynkach balkonowych i donicach wiszących i na rabatach. Kiedy myślimy bujnie ukwieconym balkonie. Pelargonie swoim licznym kolorem i odmianą potrafi przekształcić każdą przestrzeń w atrakcyjny kącik wypoczynkowy.

Odmiany klasyczne wśród Pelargonii to rabatowe i zwisające czyli bluszczolistne. Pierwsze rosną do góry. Drugie mają kaskadowo opadające baldachy. Oprócz gatunków klasycznych istnieje również wiele mniej znanych. Wśród nich na uwagę zasługują pachnące, królewskie oraz wielokwiatowe, a także te o wyjątkowo ozdobnych liściach.

Pelargonie rabatowe zwykle mają lekko owłosione liście z mniej lub bardziej wyrazistym brązowym pierścieniem. Natomiast u pelargonii bluszczolistnych są zwykle gładkie lub błyszczące. Odmiany o ozdobnych liściach jak sama nazwa wskazuje, cechują się dużym zróżnicowaniem. Mogą być zielone do czerwono brązowych, wzorzyste albo w plamki. Z kolei liście pelargonii królewskiej są zazwyczaj postrzępione o powierzchni czasem gładkiej i popękanej, albo miękkiej i pokrytej meszkiem. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, duże, średnie lub małe. Niektóre kształtem przypominają motyle, inne gwiazdy lub palce. Istnieją kwiaty z dużą ilością płatków niczym pąki róży oraz takie, które nigdy w pełni się nie otwierają i wyglądają jak tulipany. Poszczególne płatki również różnią się między sobą. Mogą być długie lub wysokie, szerokie, okrągłe, postrzępione lub kształtem przypominające serce.

Pelargonie są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji, odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody to tak naprawdę wszystko czego potrzebują, aby obficie zakwitnąć. Intensywność i jakość kwitnienia możemy zwiększyć, dbając o regularne zasilanie roślin specjalnymi nawozami mineralnymi w płynie. Kluczowe jest również usuwanie zwiędłych kwiatów i liści oraz przesuszonych pędów. Zabieg ten pobudza Pelargonie do wytworzenia nowych kwiatów.

Pelargonie rozmnażamy przez sadzonki, wystarczy ściąć z rośliny zdrowy pęd, tuż pod rozgałęzieniem liści na długości 5 -7 cm. Następnie usuwamy niżej położone liście, kwiaty oraz świeże odrosty przy rozgałęzieniach liści oraz wsadzamy sadzonki do małych doniczek wypełnionych ziemią. Najpierw podlewamy sadzonki obficie a później pilnujemy aby gleba była wilgotna. Rozmnażamy również z nasion wysiewanych na przełomie lutego i marca.