Lobelia


W ogrodach najczęściej sadzona jest jako roślina obwódkowa. Jest też jedną z najpopularniejszych do donic i skrzynek balkonowych. Ta bardzo popularna roślina ma cienkie i bardo rozgałęzione pędy. Jej liście są drobne, lancetowate i lekko błyszczące. Małe ale bardzo liczne osadzone na szczytach pędów kwiaty – w zależności od odmiany mają barwę białą, różową, nawet purpurową niebieską i fioletową. Lobelia w zależności od siły wzrostu i pokroju dzieli się na dwie grupy:

  1. pumila lub compacta o pędach wzniesionych.
  2. pendula o pędach płożących zwisających, wyhodowana z myślą o skrzynkach balkonowych i wiszących donicach.

Doskonale rożnie i kwitnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. W głębokim cieniu kwitnie słabo a pędy silnie się wyciągają. Na stanowiskach nasłonecznionych należy pilnować, aby podłoże zbytnio nie przysychało, w przeciwnym razie roślina szybko więdnie. Wymaga gleby średnio żyznej, dobrze uprawionej, stale lekko wilgotnej, ale przepuszczalnej. Lobelia sadzona w pojemnikach musi mieć zapewniony drenaż lub możliwość prawidłowego odpływu nadmiaru wody, w przeciwnym razie zagniwa i ginie.

Rozmnażamy przez nasiona wysiewane luty marzec, w skrzynkach na ciepłym parapecie okna. Po dwóch tygodniach powinny wykiełkować, gdy drobne siewki mają po dwa liście, pikujemy je niewielkimi kępkami do doniczek. O średnicy ok 10 cm. Rozsady wysadzamy na miejsca stałe w maju. Zakwitają zazwyczaj po dziesięciu tygodniach od wysadzenia. Przekwitające i usychające rośliny można w sierpniu przyciąć, kilkakrotnie podlać i zasilić nawozami płynnymi do roślin kwitnących, dzięki temu zabiegowi zakwitną powtórnie.

Lobelia