Koleus

Sprawdza się w dużych donicach, skrzynkach. Na rabatach w większych ilościach tworząc kolorowe plamy.

Na ogół jest dekoracyjny z liści bo kwiaty ma mało atrakcyjne. Krzaczki tych roślin są różnego pokroju z wysokości i objętości. Te najwyższe dorastają nawet do 70 cm wysokości, średnie i najniższe do 30 cm. Kolor liści mają różne odcienie różu, czerwieni, tęczowe, żółte z obwódkami brązowymi, z żyłkami ciemnymi, bordowe, zielone w odcienie ciemne i jaśniejsze, fioletowe. Liście są różnego kształtu, okrągłe duże, mniejsze, podłużne, wąskie, pofalowane tworząc po bokach falbankę. Kwiat jest w kształcie kłosa koloru niebieskiego, które wyrastają na górnych łodygach rośliny.

Roślina najlepiej rośnie w półcieniu ale nie toleruje pełnego słońca, lubi wilgotną glebę a na słońcu szybko wysycha. Te rośliny które rosną w pojemnikach trzeba obficie podlewać nawet dwa razy dziennie bo opuszczają liście i usychają. Jeżeli robimy kompozycję kwiatową w donicy wybierajmy także takie rośliny , które wymagają dużej wilgoci gleby.

W donicach możemy stosować ziemię do roślin balkonowych lub kompostową zmieszaną z torfem. W ogrodzie aby nie była to ziemia piaszczysta bo wtedy będą to bardzo słabe krzaczki.

Rozmnażamy przez sadzonki pobierane od roślin matecznych zostawionych z ubiegłego roku. Sadzonki robimy uszczykując młode odrosty, ukorzeniamy w ukorzeniaczu i sadzimy w skrzynkę wypełnioną ziemią z perlitem. Gdy się korzenią przesadzamy do doniczek. Na miejsca stałe wysadzamy gdy nie zapowiadają już przymrozków. Bardzo czułe są na mróz, niewielki przymrozek i roślina ginie.

Bardzo ładnie wygląda gdy jest ukształtowana roślina na nodze z tych o wyższym wzroście.