Goździk chiński

Jego cechą charakterystyczną są postrzępione płatki. Posadźmy go w słońcu, by zachwycił wyjątkowo obfitym wielotygodniowym kwitnieniem, obcinając zwiędłe przekwitłe kwiaty przedłużamy okres kwitnienia. Goździk chiński lubi słońce, poza tym nie jest zbyt wymagający. Cechuje go duża tolerancja wobec gleby ale najlepiej czuje się w przepuszczalnej, stale umiarkowanie wilgotnej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dobrym nawozem jest kompost lub preparat wieloskładnikowy.

W naturze występuje na terenie Azji wschodniej, na terenie Chin i Japonii. Wśród szarozielonych liści od czerwca aż do przymrozków wyrastają kilkucentymetrowe kwiaty o lekko postrzępionych płatkach. Odmiany mają różny wzrost, wysokie od 40 – 45 cm są między innymi okazy z grupy lmperialis. Średnie na przykład Chianti i Splendens osiągające około 25 – 35 cm oraz niskie od 10 – 20 cm na przykład z serii Baby Doll.

Wysokie odmiany możemy sadzić w ogrodzie na kwiat cięty, niskie odmiany nadają się do uprawy w donicach. Sadzimy je w maju lub czerwcu. Rozmnażamy przez sadzonki, można przechować przez zimę w niezbyt ciepłym pomieszczeniu.