Gazania

Gazania lśniąca pochodzi z gorącego południa Afryki. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Kwiaty Gazanii otwierają się wyłącznie w pełnym słońcu, w dni pochmurne koszyczki są zamknięte. Koszyczki mają około 8 cm średnicy i złożone są z barwnych kwiatów języczkowych oraz żółtych i rurkowatych w środku kwiatostanów. Kwiaty języczkowe zależnie od odmiany, mogą być: białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub miedziano-szkarłatne. Mają u nasady biało-czarną lub brunatną plamę z poprzeczną żółtą kreską lub plamką.

Gazania w naturze występuje w słonecznych i dość suchych miejscach. Powinniśmy więc zapewnić jej podobne warunki. Niezbędne więc jest jasne stanowisko. Podłoże musi być przepuszczalne. Roślina jest tolerancyjna co do zasadności podłoża, ale w żyznym kwitnienie będzie bardziej obfite. Dobrze znosi krótkotrwałą suszę. Rozmnażamy przez nasiona w lutym lub marcu w szklarni lub na ciepłym parapecie okiennym. Do gruntu sadzonki wysadzamy w drugiej połowie maja.

Gazanie można przezimować w jasny, ciepłym pomieszczeniu a na wiosnę przesadzić do świeżego podłoża i w okresie odnowy i wzrostu znów cieszyć się kwiatami.