Stokrotka pospolita

Choć jest byliną, jej obecnie uprawiane odmiany traktuje się jako rośliny dwuletnie. W pierwszym roku wyrastają zebrane w rozetę liście, w drugim tworzą się silnie skrócone ulistnione pędy a z ich wierzchołków wyrastają od 10 do 20 cm ponad liście koszyczki kwiatków. W zależności od odmiany mamy kwiaty w kolorze bieli wielu odcieniach różu i czerwieni. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Mogą też być drobno lub wielokwiatowe o średnicy kwiatów od 1.5 – 5 cm.

Rośliny w drugim roku zakwitają już na przełomie marca i kwietnia i kwitną do czerwca, niekiedy kwitnienie niemalże do mrozów. W kolejnych latach zachowują się jak byliny ale kwitnienie tej samej rozety liściowej jest zawsze najobfitsze w drugim roku uprawy. Doskonale się czuje w pełnym słońcu pod warunkiem odpowiedniej wilgotności podłoża. W półcieniu kwitnienie może być słabsze ale dłuższe. W głębokim cieniu też da sobie radę ale kwitnienie będzie mniej obfite.

Dobrze rośnie w zasadzie na każdej wilgotnej ale nie podmokłej glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Rozmnażamy przez nasiona wysiewane w czerwcu lub na początku lipca na rozsadniku. Siewki należy przerywać lub przepikować na zagony. Na miejsca stałe sadzimy jesienią lub wiosną następnego roku. Starsze rośliny można rozmnażać przez podział silnie rozrośniętych kęp.

Stokrotki