Goździk brodaty

W ogrodach można go sadzić na rabatach, a niższe odmiany stosować do kompozycji w większych pojemnikach na balkonach i tarasach. Pasują do ogrodów w stylu wiejskim. Tworzy kępy szeroko lancetowatych, ostro zakończonych liści.

W drugim roku uprawy wyrastają sztywne wzniesione gęsto ulistnione pędy kwiatostanowe. Na ich szczycie pojawiają się liczne kwiaty zebrane w wierzchołkowe kwiatostany. Kwiaty wyrastają w odcieniach czerwieni, różu, bieli. Są też odmiany wielobarwne, często z oczkami innej barwy, wabią do ogrodu liczne motyle.

Najpiękniej zakwitają na stanowisku słonecznym, w półcieniu rośnie i kwitnie doskonale, przy mniejszej dostępności światła kwiatostany są mniejsze i zawierają mniej kwiatów. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Rozmnażamy z nasion wysiewanych w maju lub czerwcu na rozsadnik. Gdy siewki mają 3-4 pary liści, usuwa się te najsłabsze a pod koniec lipca wysadza na miejsca stałe w rozstawie 30 – 40 cm. Rozsadę można też wysadzać na rabaty dopiero wiosną. Po przezimowaniu na rozsadniku. W chłodnych regionach kraju roślinę warto okryć stroisze.