Bratki

Fiołek ogrodowy, popularnie zwany bratkiem, to mieszaniec powstały ze skrzyżowania fiołka trójbarwnego i kilku innych gatunków. Zależnie od odmiany osiągają zaledwie od 10 do 25 cm wysokości, za to kwiaty są wręcz nieproporcjonalne, nie duże. Ich płatki mienią się niemal wszystkimi kolorami tęczy z wyjątkiem zielonego. Często zdobią je kontrastowe, wybarwione plamki.

To roślina dwuletnia. Choć pojedyncze kwiaty mogą się pojawić już jesienią w roku wysiania, główny okres kwitnienia przypada w następnym sezonie i trwa przez całą wiosnę od marca do czerwca. Różnorodność bratków inspiruje do tworzenia wielobarwnych kompozycji. Możemy łączyć w donicy kilka odmian, albo zestawić je z innymi wcześniej kwitnącymi roślinami. Odmiany kaskadowe sprawdzą się w wiszących pojemnikach. W cieniu pokrój bratków staje się wybujały, a kwiaty drobniejsze i mniej liczne.

Sadzimy je w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Zadbajmy także o przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Powinna być żyzna i zasobna w próchnicę. Rozsadę wysiewamy wczesnym latem, a jesienią wysadzamy młode rośliny na stałe miejsca. Bratki dobrze tolerują wiosenne przymrozki.