Sępolia fiołkowa

Sępolia wymaga niewiele pielęgnacji, a jej urocze kwiaty pojawiają się praktycznie przez cały rok. Łącząc ze sobą kolorowe odmiany tej rośliny, znanej też jako fiołek Amerykański. Można tworzyć efektowne kompozycje także na Boże Narodzenie.

Pochodzenie Sępolii

Sępolia fiołkowa pochodzi z Ameryki a dokładniej deszczowych lasów równikowych a dokładniej górnych regionach wschodniej części kontynentu. Tworzy niskie około 5 – 20cm ale szerokie rozety z aksamitnie owłosionych, zaokrąglonych liści o długich mięsistych ogonkach. Tuż nad liśćmi wznoszą się niewielkie za to liczne i najczęściej jaskrawo wybarwione kwiaty osadzone po kilka na wyprostowanych łodyżkach.

To jedna z nielicznych roślin zdolnych do obfitego kwitnienia o dowolnej porze roku. Przy prawidłowym nawożeniu, podlewaniu i regularnym wycinaniu przekwitłych kwiatostanów ta wytworna roślina nieustannie rozwija nowe pąki. A gdy po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach kwitnienie słabnie, można ją łatwo odmłodzić, ukorzeniając sadzonki liściowe.

Pod względem wielkości wyróżniono 6 kategorii Sępolii fiołkowych. Od odmiany mini o średnicy rozet liściowych zaledwie 7 – 7.5 cm po szerokie na ponad 30 cm. Odmiany Giant. Ich kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Prezentują wszelkie odcienie fioletu, różu, niebieskiego, bieli po czerwono bordowe i krem. Płatki mogą być gładkie, pomarszczone lub postrzępione, jednolite lub cieniowane, cętkowane, ozdobione wzorem pasków. W dwóch kontrastowych barwach.

Warunki i uprawa Sępolii

Sępolia jest ciepłolubna. Przez cały rok musi przebywać w warunkach pokojowych około 18 – 25 stopni. Jest wrażliwa na przeciągi oraz wahania temperatur. Za to nie szkodzi jej suche powietrze, czyli częsty problem w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Lubi miejsca pół-cieniste lub jasne w żadnym wypadku bezpośrednio nasłonecznione. Zimą może stać na parapecie południowego okna, jednak dla ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem pozostałą część sezonu powinna spędzić na wschodnim lub zachodnim.

Idealne gleby żyzne i lekkie, przepuszczalne podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (PH 4,5 – 6.8) np mieszanka torfu i perlitu. Można ją z łatwością rozmnożyć z sadzonek liściowych, raz do roku wiosną lub wczesnym latem, roślinę trzeba przesadzić do większej doniczki lub podzielić. W zbyt ciasnym pojemniku jej liście zaczną drobnieć a kwitnienie ustanie.