Sansewieria

Całoroczna uroda liści, oryginalny pokrój i małe wymagania to początek zalet tej rośliny, a największą jest tolerancja na niewielkie zaniedbania w uprawie.

Idealnie sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu ale też w biurze. Sansewieria gwinejska została sprowadzona do europy w XIX wieku i jej popularność stale rośnie. Obecnie należy do najchętniej uprawianych roślin pokojowych. Nic dziwnego, bo oprócz oryginalnego pokroju, cechuje ją niskie wymagania i duża tolerancja na zaniedbania pielęgnacyjne. Jest popularną ozdobą biur i mieszkań, urządzonych w nowoczesnym stylu.

Dobrze prezentuje się solo jak i w zestawieniu z roślinami kontrastującymi z nim pokrojem. Pochodzi z zachodnich równikowych regionów Afryki więc jest przyzwyczajona do gorącego, suchego klimatu. To dobra wiadomość dla tych którym zdarza się nieraz zapomnieć o podlewaniu, lub szkoda im czasu na codzienne zraszanie.

Sansewieria prawie nie miewa szkodników i zwykle nie choruje, a główne zagrożenie stanowi nadmiar wody w podłożu, skutkuje gniciem liści, kłączy i korzeni. Sztywne mieczowate liście u odmian o wzroście typowym dla gatunku osiągają do 90 cm wysokości. Choć znanych jest również wiele form tworzących szerokie rozety dorastające najwyżej do 30 cm. Jeśli poświęcimy jej minimum uwagi to starsze okazy wiosną lub wczesnym latem odwdzięczą się białymi kwiatostanami. Nie są zbyt atrakcyjne za to wydzielają dość silny, słodki aromat i aż ociekają od nektaru.

Wybarwienie odmiany decyduje o stanowisku dla niej. Te o jasnych liściach pełnie urody osiągają tylko w jasnych ale nie silnie nasłonecznionych miejscach, natomiast zielonolistna poradzi sobie także w cieniu. Krótkotrwała susza nie jest dla Sansewierii problemem, radzi sobie z nią. Wymaga podlewania dopiero gdy podłoże całkiem przeschnie. Dobrze znosi twardą nieodstaną wodę ale nie cierpi przelewania. Wiosną i latem raz na dwa do trzech tygodni warto zasilić ją dawką nawozy do sukulantów. Gdy nadmiernie się rozrośnie a jej kłącza wypełnią całą donicę wymaga przesadzania. Nowe podłoże powinno być zasobne i przepuszczalne. Pamiętajmy więc o drenażu. Przy okazji możemy łatwo rozmnożyć roślinę poprzez kłącza lub z odrostów bocznych.