Poinsecja

Roślina jest powszechnie znana jako Poinsecja albo Gwiazda Betlejemska. W naturze występuje w Meksyku oraz krajach Ameryki Środkowej gdzie rośnie w formie wiecznie zielonych krzewów lub niewielkich drzewek. W ojczystych stanach potrafi osiągać ponad 3 metry wysokości. Współczesne odmiany doniczkowe są wielokrotnie niższe i cechują się zwartą budową.

Pochodzenie

Gatunek Poinsecja został odkryty prawie 200 lat temu i szybko zyskał popularność jako roślina ozdobna. Nic dziwnego, bo łączy spektakularną urodę z długim okresem kwitnienia, które w dodatku przypada w nietypowym terminie. Rozpoczyna się mniej więcej w połowie listopada i trwa do stycznia, jednak roślina pozostaje atrakcyjna długo po zakończeniu kwitnienia.

Jego główną ozdobę stanowią nie kwiaty, a silnie rozrośnięte liście pod kwiatostanowe w intensywnych odcieniach, które jeszcze przez wiele tygodni utrzymują się na pędach chociaż kojarzy się głównie z okresem Bożego narodzenia, odpowiednio manipulując oświetleniem można je skłonić do kwitnienia w dowolnej porze roku.

Odmiany

Rozbudowane przysadki to główna ozdoba rośliny. U dzikich okazów po insencji są czerwone, wąskie i stosunkowo krótkie. Około 5 – 7 cm. Jednak u form uprawnych ich długość może wynosić około 15 do 30cm. Odmiany różnią się wybarwieniem. Największą popularnością cieszą się klasycznie czerwone, takie jak Mirage Red, Allegra albo Christinas Carol. Ogromne wrażenie robią też śnieżnobiałe piękności jak Alska i Alipina. Różowe przysadki mają Prince Tteia, Hot Pink i Christomas Glory Pink. A waniliowy odcień Pearl. Przysadki odmiany z serii Winter Rose są ozdobni pomarszczone.

Uprawa Poinsecji

Ta tropikalna piękność jest bardzo wrażliwa na chłód. Już podczas transportu ze sklepu do domu trzeba jej zapewnić delikatną ochronę na przykład luźno otulając ją kilkoma warstwami papieru. Nie toleruje mroźnych przeciągów. Na czas wietrzenia pomieszczenia trzeba ją przenieść z dala od otwartego okna. W przeciwnym razie zrzuci liście i zmarnieje.

Kwitnące okazy najlepiej czują się w temperaturze pokojowej na jasnym stanowisku. Idealne podłoże powinno być przepuszczalne, bogate w próchnice i lekko kwaśne. W okresie kwitnienia stale lekko wilgotne, ale nie mokre, inaczej korzenie zaczną gnić i pojawią się choroby grzybowe. Zbyt suche powietrze sprzyja inwazji mączniaków, tarczników lub wełnowców.

W naturze Poinsecje są zaskakująco długowieczne, jednak z powodu trudności w uzyskaniu powtórnego kwitnienia zwykle traktuje się je jako sezonowe rośliny jednoroczne. Aby Poinsecja zakwitła musi przejść okres spoczynku. Pod koniec stycznia trzeba ją mocno przyciąć do wysokości 10 cm czyli na trzecim – czwartym pędem, zapewnić temperaturę 15 stopni i przerwać podlewanie. Zanim chwycimy za sekator załóżmy rękawiczki. Z ran po cięciu zwykle wypływa toksyczny mleczny sok powodujący podrażnienie śluzówki i skóry.

W kwietniu przesadzamy roślinę do większej doniczki i podnosimy temperaturę do 18 – 20 stopni i wznawiamy regularne nawożenie. Od maja do września raz w tygodniu zasilamy ją połową dawki wieloskładnikowego płynnego nawozu dla roślin doniczkowych kwitnących.

Poinsecja

Poinsecja