Palmy

Te egzotyczne rośliny doskonale oczyszczają powietrze w domu z dwutlenku węgla i toksyn. Palmy czyli arekowate to ogromna rodzina, roślin skupiająca około 3000 gatunków zaliczanych do ponad 200 rodzajów.

Mimo drzewiastego pokroju pod względem pokrewieństwa bliżej im do traw niż buków czy dębów. Występują na wszystkich kontynentach oprócz Antaraktydy. Niektóre w naturze rosną w wilgotnych tropikalnych lasach. Inne można spotkać na sawannach półpustynnych i rozgrzanych słońcem plaż. Większość to rośliny ciepłolubne ale znajdziemy też kilka gatunków mrozoodpornych, jak Szorstkowiec.

Fortunego uprawiany na zachodzie. Ich znak rozpoznawczy to pióropusz pierzastych lub wachlarzowatych liści na szczycie nie rozgałęzionego pnia. Najwyższe gatunki osiągają do 60 metrów wysokości. Tworzą liście o długości nawet do kilkunastu metrów, które od wieków wykorzystuje się do krycia strzechą chat. Wytwarza się z nich też włókna przydatne do wyplatania mebli i koszy. Wiele z nich to cenne rośliny użytkowe. Z orzechów kokosowych wytłaczany jest olej. Daktylowiec dostarcza słodkich owoców a palma sagowa bogatych w skrobię rdzeni pni.

Uprawiane w pomieszczeniach oczyszczają powietrze i wprowadzają egzotyczny klimat. Palmy lubią bardzo jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Pozostałe wymagania mogą się różnić u poszczególnych gatunków. Areka chowea, daktylowiec i palma kokosowa powinna przebywać w temperaturze pokojowej. Waszyngtonia fenix czy Chamedora zimę wolą spędzić w nieco chłodniejszych miejscach (16 – 18 stopni) większość wymaga stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża. Brunatnienie wierzchołków liści to częsty efekt zbyt suchego powietrza dlatego warto je regularnie spryskiwać.