Haworcja

Gromadzi wodę w ozdobnych liściach wiec nie wymaga częstego podlewania a swoja nietypowa urodę prezentuje przez cały rok. Haworcja to południowo-afrykański sukulent, który w naturze skrywa się przed nadmiarem słońca wśród skał lub pod krzewami.

W tkankach mięsistych liści gromadzi wodę co pozwala przetrwać mu okres suszy. To idealna roślina dla początkujących. Jest mało wymagająca a mimo to przez cały rok zachwyca swoją urodą.

Znanych jest około 160 gatunków. Prezentujących niezwykłą różnorodność fantastycznych form. Najmniejsza, osiąga średnicę zaledwie 3cm, największe 30 cm. Często tworzą symetryczne gwiaździste rozety, choć u niektórych liście są rozmieszczczone bardziej chaotycznie.

Mogą mieć formę spiczastych stożków, trójkątów jak i tępo zakońconych walców. Bywają mniej lub bardziej pogrubione a także pękate, wklęsłe, regularne lub fantazyjnie powyginane.

Drenaż to podstawa, Haworsja nie znosi bowiem nadmiaru wody w doniczce. Niezbędne jest także przepuszczalne podłoże.

Od wiosny do jesieni powinno być umiarkowanie wilgotne powietrze. W tym okresie raz w miesiącu warto zasilić roślinę nawozem dla kaktusów. Zimą podlewajmy ją raz na dwa – trzy tygodnie. Przenieśmy do pomieszczenia o temperaturze 10 – 12 stopni.

W trakcie wegetacji dobrze czuje się w temperaturze pokojowej na umiarkowanie jasnym stanowisku.