Cyklamen

Ta bulwiasta bylina pochodzi z górnych regionów morza śródziemnego. U nas może być uprawiana jako roślina pokojowa. Jest krótkowieczna za to w korzystnych warunkach potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez nawet 4 miesiące, od października do lutego. Oryginalne zbudowane kwiaty Cyklamen o okazałych w kwiatkach do góry płatkach przypominających kolorowe motyle, odpoczywające na szczytach długich łodyżek. Wyrastają z charakterystycznie spłaszczonych bulw wśród sercowatych liści u odmian w różnym stopniu pokrytych marmurowym deseniem.

Po zakończeniu obfitego kwitnienia również liście i bulwy wchodzą w okres spoczynku. Można przechować je do jesieni w suchym, chłodnym miejscu, około 7 -10 stopni. Niestety w kolejnym sezonie i tak nie mamy co liczyć na obfite kwitnienie i z tego powodu zazwyczaj nie przeznacza się tych roślin do dalszej uprawy, traktując ją jako roślina jednoroczna.

Poszczególne odmiany różnią się wzrostem, barwą i wielkością kwiatków, kształtem liści oraz zdobiącymi je wzorami. Ich płatki mogą być gładkie, fantazyjnie postrzępione lub dekoracyjnie frezowane jak u serii Helios Curry. Oferują wszelkie odcienie różu, fioletu, czerwieni i bieli. Nieraz bywają dwubarwne jak u Cyklamenów Victoria. Najstarsze odmiany tworzą kwiaty pojedyncze. Nowoczesne mieszańce to czysto formy pełnokwiatowe. Niektóre wydzielają delikatny i przyjemny aromat. Cyklameny miniaturowe dorastają do 10 – 20 cm jak z serii Smartis i Mini Winter. Wzrost najwyższych sięga 30 – 40 cm.

Kilka gatunków Cyklamenów nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie a także w pojemnikach na balkonach.

Pielęgnacja Cyklamen

Cyklameny kwitną najdłóżej w temperaturze 18 – 20 stopni. W ciepłym pomieszczeniu szybko przechodzi w stan spoczynku. Podłoże w czasie wegetacji powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre bo źle znoszą zarówno nadmiar jak i niedobór wody. Nie lubią spryskiwania i suchego powietrza. Aby zapewnić im optymalną wilgotność doniczkę wstawiamy na podstawce ze żwirem i wodą. Bulwę Cyklamen sadzimy w próchniczym podłożu tak by górna część wystawała. Dbając o umiarkowaną wilgotność i zasilając ją raz na dwa tygodnie wkrótce doczekamy się kwiatów. Przekwitające na bieżąco usuwamy.

Cyklamen żadko zawiązuje owoce. Kuliste torebki w miarę dojrzewania pokładają się w podłożu. Nasiona wysiewane w stale lekko wilgotnym podłożu po kilku tygodniach zmieniają się w siewki. Gdy wytworzą po dwa – trzy liście, pikujemy je do osobnych doczniek. Niestety młode rośliny zakwitają dopiero po kilku latach.

cyklamen

Cyklamen