Lilia

Jest wiele gatunków odmian Lilii zaliczanych do różnych grup, z których każda ma nieco inne wymagania. Termin kwitnienia, barwę i wielkość kwiatów. W uprawie ogrodowej najpopularniejsze są mieszańce azjatyckie, trąbkowe i orientalne.

Do Azjatyckich należą odmiany kwitnące od końca maja do połowy lipca. Są niezwykle barwne i łatwe w uprawie. Mieszańce trąbkowe kwitną od końca lipca ale zwykle w drugim roku po posadzeniu. Mają pachnące okazałe kwiaty, mieszańce orientalne kwitną pod koniec lipca i w sierpniu. To najpiękniejsze lilie ale najbardziej wymagające.

Uprawa

Lilie najobficiej kwitną w pełnym słońcu w lekkim półcieniu kwitną mniej obficie ale dłużej. Najlepiej gdy gleba wokół nich porośnięta jest niższymi roślinami, dzięki czemu podłoże nie będzie się nadmiernie nagrzewać i przysychać. Mieszańce azjatyckie najlepiej rosną i najobficiej kwitną przez wiele lat w tym samym miejscu bez wykopywania. Są mrozoodporne. Mieszańce trąbkowe też nie lubią przesadzania, ale są mniej odporne na mrozy, należy je na zimę okrywać warstwą kompostu, liści lub stroiszu. Mieszańce orientalne są wrażliwe na mrozy. Jesienią po pierwszych przymrozkach cebulę delikatnie wykopujemy, przesuszamy w cieniu czyścimy i przechowujemy przez zimę w torfie w temperaturze około dwóch stopni, a wiosną wysadzamy z powrotem do gruntu.

Wszystkie grupy lilii wymagają żyznych, bogatych w próchnicę, dobrze spulchnionych i stale lekko wilgotnych gleb. Mieszańce azjatyckie i orientalne potrzebują podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym a mieszańce trąbkowe odczynu lekko zasadowego lekko wapiennych gleb.

Rozmnażanie

Jedynym sposobem na uzyskanie roślin potomnych o cechach roślin matecznych jest podział cebul nie częściej niż co 4 lata. Na poszczególne łuski z fragmentem piętki. Po wykopaniu i przygotowanie ich do zimowania.

Odmiany wcześniej kwitnące lepiej sadzić jesienią na przełomie września i października aby do wiosny zdążyły się dobrze ukorzenić. Odmiany kwitnące później możemy posadzić wiosną gdy mrozy przestaną być zagrożeniem. U niektórych mieszańców cebulki potomne mogą wykształcać się u podstawy pędu kwiatostanowego, oddzielamy je i sadzimy jesienią. Rośliny uzyskane z oddzielnych od łusek lub cebulek powietrznych zakwitają po kilku latach, gdy wytworzy się duża cebula, podczas wykopywania cebul uważajmy na mięsiste korzenie wyrastające z piętki każdej cebuli. Nie należy jej usuwać i przycinać, bo od nich zależy jak szybko cebula, ukorzeni się i zakwitnie, cebule pozbawione tych korzeni mogą zakwitnąć nawet później niż powinny.

 

Lilia trąbkowa

Lilia czerwona

Lilia