Żurawki

Żurawki można wykorzystać jako obwódki rabat zamiast roślin jednorocznych na przykład aksamitek. Nadają się doskonale dla osób zapracowanych, ponieważ niemal w ogóle nie wymagają pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o podlewaniu. Żórawki najlepiej rosną w żyznym lekko wilgotnym podłożu. Najlepiej zasilić je dwa razy do roku kompostem rozkładając go wokół każdej rośliny. Dzięki temu rozrastają się wyjątkowo bujnie i tworzą zdrowe kępy. Można je potem bez problemu rozmnożyć przez podział odmładzając jednocześnie całą kolekcję.

Zaletą Żurawek jest to że bardzo szybko się ukorzeniają. Sadzimy je zawsze w rozstawie 40 x 40 cm. Jest to optymalna odległość bo byliny szybko zapełniają pustą przestrzeń młodymi przyrostami. Jeden sezon wystarczy by stworzyć barwny łan. Aby tak się stało zapewniamy im odpowiednie warunki. Preferują miejsca lekko zacienione, bo w ostrym słońcu mogą ulec poparzeniem. Dotyczy to zwłaszcza odmian o jasnych liściach. Kluczowe jest podlewanie i to bez względu na stopień nasłonecznienia rabaty. Zbyt duża porcja wody może doprowadzić do gnicia korzeni.

Byliny te są bardzo dekoracyjne z liści. Na rynku mamy wiele odmian o różnym ubarwieniu. Na przykład odmiana wiśniowo-czerwona Palace-Purple, ciemno bordowa z jasnymi plamkami Midnight Rose, różowo purpurowa Berry Smoothite i fioletowo bordowa Blacke Derry Jan. Żurawki o zielonym ubarwieniu Hercules mające jasno zielone liście z kremowymi, nie regularnymi smugami oraz wyjątkowa Elctric Lime, w intensywnie limonkowym kolorze. Odmiana bardziej klasyczna Southern Comfort zmieniająca barwę z cynomonow brzoskwiniowej na miedzianą oraz bursztynowej z domieszką zielenie Marma Lande. Natomiast Żurawka Caffe ole ma charakterystyczne brązowo purpurowo zielone liście.

Wszystkie te byliny gdy posadzimy na przemian uzyskamy nie banalny efekt kolorystyczny.Żurawka

Żurawka