Rozchodnik

Susza i ubogie kamieniste gleby to priorytet dla tej wytwornej byliny. Gatunek oferuje ogromne bogactwo pokrojów, rozmiarów i rodzajów ulistnienia, a nektar jest przysmakiem pszczół. Roślina jest atrakcyjna przez cały rok. Znanych jest prawie 500 gatunków rozchodników, które łączy upodobanie do ekstremalnych wraunków siedliskowych. Podbiły wszystkie kontynenty półkuli północnej, a kilka dotarło aż do Ameryki Południowej i Madagaskaru.

Najczęściej można je spotkać w miejscach suchych, piaszczystych i kamienistych. Rośliny te polubiły górskie rumowiska, skaliste zbocza, załamy skalne a także nasypy kolejowe. To sukulenty gromadzące wodę w miejscach, często zimozielonych liściach, więc nie straszna im susza i upały. Wszystkie rozchodniki są chętnie odwiedzane przez pszczoły w pobliżu pasiek najczęściej sadzi się wysokie bylinowe gatunki o długim okresie kwitnienia, jak rozchodnik okazały lub karpacki, tworzące szerokie baldachrony kwiatów bogatych w nektar.

Rozchodniki są niezastąpione na skarpach i skalniakach. Niskie gatunki świetnie nadają się na zielone dachy i do obsadzania murków oporowych. Rozchodnik okazały dorasta do 70 cm. W naturze kwitnie na różowo a odmiany także w odcieniach czerwieni i bieli. Podobny ale nieco niższy rozchodnik karpacki jest rodzimym gatunkiem tak jak rozchodnik wielki o wzroście 60 cm i rozgałęzionych gęstych białych baldachronach.

Rozchodnik uwielbia słoneczne miejsca ale poradzi sobie, także w półcieniu. Podłoże musi być przepuszczalne. Rośliny dobrze rosną we wszystkich ubogich, piaszczystych, kamienistych glebach. W bardziej zasobnych ich pędy stają się wyciągnięte, a kępy wylęgają na boki. Tolerują suszę i w większości są całkowicie odporne na mrozy, a w większości są całkowicie mrozoodporne.

Pielęgnacja ogranicza się do cięcia suchych kwiatostanów wczesną wiosną. Rozchodnik okazały kwitnie od połowy sierpnia ale kończą one kwitnienie z nadejściem przymrozków. Rozchodniki łatwo rozmnażać przez podział kęp lub sadzonek pędowych i liściowych pobieranych wiosną albo latem.