Rogownica Kutnerowata

Nadaje się do ogrodów skalnych, na górki i skarpy oraz obwódki. Doskonała roślina zadarniająca. Jej biało srebrzysta kolorystyka sprawia że w ogrodzie współgra z innymi roślinami. Ma szeroko srebrzyste pędy i lancetowate liście pokryte kutnerem co powoduje że sprawiają wrażenia omszonych. Liście zdobią ogród nawet zimą. Rozrasta się szybko, tworząc duże poduchy płożących się pędów. W okresie kwitnienia pokrywa się licznymi drobnymi kwiatkami.

Najlepiej rośnie i obficie kwitnie w pełnym słońcu. W półcieniu kwitnie słabo, a w głębokim cieniu może zielenieć i zagniwać przy nadmiarze wilgoci. Całkowicie odporna na mróz, nie wymaga okrywania. W bezśnieżne zimy pozostaje, zimo zielona choć wówczas jej część nadziemna może lekko przemarznąć ale wiosną intensywnie odbija.

Nie jest rośliną wymagającą i urośnie właściwie na wszystkich średnio żyznych, a nawet jałowych, piaszczystych glebach ogrodowych, pod warunkiem że będą one przepuszczalne o odczynie zasadowym. Nie toleruje jedynie gleb podmokłych, ciężkich, zlewnych i kwaśnych.

Rozmnażamy przez podział większych kęp w dowolnym momencie rozwoju ale najlepiej przed lub po kwitnieniu. Można je rozmnażać poprzez sadzonki pędowe, które dość szybko się ukorzeniają. Najlepiej pobierać je i ukorzeniać wiosną, a na miejsca stałe wysadzić od lipca do wczesnej jesieni. Jest ekspansywna, dlatego zaplanujmy dla niej dużą przestrzeń i kontrolujmy jej rozrost. Po kilku latach uprawy rogownica może zamierać od środka kępy, wówczas ją wykopujemy, usuwamy najstarsze części i ponownie sadzimy.